Szédítő gyorsasággal érkeznek a szupertechnikák

agrarszektor.hu
Precíziós gazdálkodás, drónok, mágneses permetezési technika - ezt alkalmazza majd a jövő mezőgazdasága. Az innovációra ugyanis szükség van ahhoz, hogy a hazai agrárszektor fenntartható módon állja a sarat a nemzetközi versenyben.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Az innováció elengedhetetlen a fenntartható mezőgazdaság hazai és nemzetközi versenyképességéhez - állapították meg a résztvevők Magyarország első agrárinnovációs rendezvényén, amelyet a dunaföldvári a Pannonia Ethanol telephelyén tartottak. A fejlesztések egy irányba mutatnak: a cél, hogy kevesebb erőforrással ugyanakkora területen minél nagyobb terméshozamot lehessen elérni. Az innovációs folyamat ma már kézzelfogható eredményei kedveznek az élelmiszertermelésnek, a bioetanoltermelésnek, a takarmányozáson keresztül az állattenyésztésnek, az éghajlat- és környezetvédelemnek, illetve a vidékfejlesztésnek - azaz a helyi gazdálkodásoknak és a jövedelem helyi megtermelésének.


MTI-fotó: Vajda János

 

Az erőforrás hatékonyabb felhasználásán alapuló technológiai fejlesztések hatalmasat léptek előre az utóbbi néhány évben - derül ki a rendezvényről szóló közleményből. A precíziós gazdálkodás fejlődése felgyorsult, megjelentek a drónok, illetve az új technológiákkal összegyűjtött hatalmas adatmennyiséget (big data) elkezdték tudatosan feldolgozni, értelmezni és célirányosan hasznosítani.

A precíziós gazdálkodásban piacvezető KITE Zrt. olyan komplett gépesítési rendszert mutatott be, amely a szántóföldi termesztésben az alapműveléstől a betakarításig végigköveti a folyamatokat. A bemutatott gépek plusz-mínusz 2 centiméteres pontossággal végzik munkáját a KITE Zrt. RTK (Real Time Kinematik) jelhálózatának felhasználásával. Az előre felvett táblakontúrok, nyomvonalak és munkagép-paraméterek segítségével a gépek mozgásának és munkavégzésének beállítása könnyen megtörténik.

Nagy a kihasználatlan potenciál
Magyarországon és a régióban továbbra is hatalmas a kihasználatlan potenciál, a történelmi pillanat pedig most érkezett el - fogalmazott Reng Zoltán, a Pannonia Ethanol vezérigazgatója. Az újonnan kifejlesztett technológiákkal úgy zárkózhatunk fel,, hogy minden érintett iparág profitáljon belőle. Magyarország potenciálja egyértelműen a fenntartható mezőgazdasági alapanyagelőállításban rejlik, hiszen nem kérdés, hogy a feldolgozóipar fejlődik majd. Európa legnagyobb bioetanol gyártójaként évi 450 millió euróval járulnak hozzá a magyar GDP-hez, ami közvetve egyben 2000 vidéki munkahely megteremtését és fenntartását is jelenti - hangsúlyozta Reng Zoltán.

Szintén a precíziós gazdálkodást segíti a dróntechnológiát alkalmazó magyar startup, az Agridron Kft. is. A vállalat által kifejlesztett megoldás drónok segítségvel térképezi fel a növényállományon belüli eltéréseket, az így elkészített térképek segítségével pedig változtatni lehet a már vegetációs időszakban kijuttatott tápanyagon. A megoldás használatával így három év alatt kukoricatermesztésben 0,3-0,5 tonnás hozamnövekedést értek el - rögzíti a közlemény.

Nyolc százalékos részesedés
A Magyar Export Import Bank az egyik legnagyobb agrárfinanszírozóként felismerte az agrárinnovációval foglalkozó vállalkozásokban rejlő lehetőséget, és jelentős beruházásokkal és szervezeti fejlesztésekkel támogatja a magyar mezőgazdaságot - jelentette ki Urbán Zoltán, a pénzintézet vezérigazgatója. Az elmúlt három évben 82 agrár- és élelmiszerexportőrnek 129 milliárd forint hitelt folyósítottak. A gazdaság szempontjából is fontos a mezőgazdaság, hiszen az agrárexport a teljes magyar exportteljesítmény nyolc százalékát teszi ki. Urbán Zoltán szerint az ágazat erősödése automatikusan a feldolgozóipar felemelkedését és megerősödését is jelentheti.

A világelső öntözéstechnológiai cég, a Netafim technológiái a vízfelhasználási mutatókon igyekeznek javítani. Ez a hazai termelők és gazdálkodók szempontjából stratégiai fontosságú lehet, akárcsak a növényvédő szerek használatának minimalizálása. Utóbbira adhat megoldást a drónok segítségével történő talajmintakijelölés. A szakemberek a mágneses permetezési technológia kifejlesztéséről is informálódhattak, amely segítségével drasztikusan, akár 70-80%-kal csökkenthető a felhasznált növényvédőszerek mennyisége.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?