Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az innováció elengedhetetlen a fenntartható mezőgazdaság hazai és nemzetközi versenyképességéhez - állapították meg a résztvevők Magyarország első agrárinnovációs rendezvényén, amelyet a dunaföldvári a Pannonia Ethanol telephelyén tartottak. A fejlesztések egy irányba mutatnak: a cél, hogy kevesebb erőforrással ugyanakkora területen minél nagyobb terméshozamot lehessen elérni. Az innovációs folyamat ma már kézzelfogható eredményei kedveznek az élelmiszertermelésnek, a bioetanoltermelésnek, a takarmányozáson keresztül az állattenyésztésnek, az éghajlat- és környezetvédelemnek, illetve a vidékfejlesztésnek - azaz a helyi gazdálkodásoknak és a jövedelem helyi megtermelésének.
MTI-fotó: Vajda János
Az erőforrás hatékonyabb felhasználásán alapuló technológiai fejlesztések hatalmasat léptek előre az utóbbi néhány évben - derül ki a rendezvényről szóló közleményből. A precíziós gazdálkodás fejlődése felgyorsult, megjelentek a drónok, illetve az új technológiákkal összegyűjtött hatalmas adatmennyiséget (big data) elkezdték tudatosan feldolgozni, értelmezni és célirányosan hasznosítani.
A precíziós gazdálkodásban piacvezető KITE Zrt. olyan komplett gépesítési rendszert mutatott be, amely a szántóföldi termesztésben az alapműveléstől a betakarításig végigköveti a folyamatokat. A bemutatott gépek plusz-mínusz 2 centiméteres pontossággal végzik munkáját a KITE Zrt. RTK (Real Time Kinematik) jelhálózatának felhasználásával. Az előre felvett táblakontúrok, nyomvonalak és munkagép-paraméterek segítségével a gépek mozgásának és munkavégzésének beállítása könnyen megtörténik.
Szintén a precíziós gazdálkodást segíti a dróntechnológiát alkalmazó magyar startup, az Agridron Kft. is. A vállalat által kifejlesztett megoldás drónok segítségvel térképezi fel a növényállományon belüli eltéréseket, az így elkészített térképek segítségével pedig változtatni lehet a már vegetációs időszakban kijuttatott tápanyagon. A megoldás használatával így három év alatt kukoricatermesztésben 0,3-0,5 tonnás hozamnövekedést értek el - rögzíti a közlemény.
A világelső öntözéstechnológiai cég, a Netafim technológiái a vízfelhasználási mutatókon igyekeznek javítani. Ez a hazai termelők és gazdálkodók szempontjából stratégiai fontosságú lehet, akárcsak a növényvédő szerek használatának minimalizálása. Utóbbira adhat megoldást a drónok segítségével történő talajmintakijelölés. A szakemberek a mágneses permetezési technológia kifejlesztéséről is informálódhattak, amely segítségével drasztikusan, akár 70-80%-kal csökkenthető a felhasznált növényvédőszerek mennyisége.