Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Egy sereg adatot gyűjtenek már maguk a traktorok, kombájnok is. Tudható, hogy mennyi időt fordítottak munkára, milyen a kihasználtságuk, milyen motorteljesítménnyel dolgoztak, voltak-e hibaüzenetek. A velük ISOBUS-kapcsolatban álló gépek szintén "jelentést" küldenek nekik. A gazda rendelkezik talajvizsgálati eredményekkel, esetleg hozamtérképpel is, de bővítheti a tábla termőképességről árulkodó információkat műholdfelvételekkel vagy drónok képeivel is. Okos dolog ezt a sokféle adatot egyetlen rendszerbe foglalni - mint ahogy a szoftverfejlesztők meg is teszik -, és ezekre alapozva differenciáltan kijuttatni a vetőmagot és a műtrágyát, beállítani a tőszámot vagy a vetésmélységet. Amennyiben alkalmas erre a gépparkunk.
Magunk közt szólva
Ám ezek a gépek még jobbára csak az azonos márkájú eszközökkel állnak szóba. Pillanatnyilag hétféle fájlformátumban rögzítik a különféle gyártók az adatokat. Az AGCO most kísérletet tett rá, hogy tolmácsként működjön a szoftvernyelvek között: az amerikai John Deere-t már jól értik a kötelékébe tartozó márkák (Fendt, Massey Ferguson, Valtra, Challenger), de sikerült 9 (jobbára német) gépgyártót is bevonnia a párbeszédbe, és egyetlen közös adatkezelő platformot kiépíteni velük. Olyan nagyvállalatok csatlakoztak a kezdeményezéshez, mint az Amazone, Deutz-Fahr, Grimme, Horsch, Krone, Kuhn, Lemken, Pöttinger, Rauch - jelentette be Horváth János, a hazai AGCO képviseletében a PREGA konferencián, Budapesten.
Mostanra ugyanis eljutottunk oda, hogy a gépgyártók belátták, képtelenek az eszközökből áramló adatmennyiséget kezelni. Reménytelen vállalkozás az is, hogy minden kommunikálni tudó gépet összekössenek egymással. Inkább mindet rákötik egyetlen centrumra - gyakorlatilag "felhőre" -, így a táblatörzskönyvet kezelő szoftvernek csak egyetlen "tolmáccsal" kell szót értenie, nem kell tudnia John Deere-ül vagy Fendt-ül, vagy Vädersadt-ul.
Kié az adat?
Az Európai Unió több okból is igyekszik meggyőzni a gazdákat arról, hogy a termelés körülményeiről, a ráfordításokról és hozamokról szóló adatok csakis a termelő tulajdonát képezik. Az adatgyűjtés biztonságos és hasznos - szól az üzenet. A precíz adatokra épülő precíz gazdálkodás a termelékenységet és a környezetvédelmet is szolgálja. Meg is tesznek mindent, hogy a következő Közös Agrárpolitika kiemelten támogassa az okos gépek beszerzését, és ingyenes hozzáférést biztosítsanak például csapadék- vagy műholdadatokhoz. Az adatok standardizálása is fontos, így azok hordozhatóvá válnak, és könnyebben a piacon tarthatók a kisebb fejlesztők, gépgyártók is.
Folytatjuk!