Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Julien Laffont és Mathilde Ceauxok az iparág szakértőinek és vezetőinek nevezte a robotokat az idei Prega konferencián. A Naïo Technologies a mezőgazdaság és a szőlőtermesztés számára fejleszt robotokat.
Julien Laffont szerint a mezőgazdasági robotok fejlődésében két út várható: az egyik az önjáró traktorok elterjedése, a másik a különféle robotrendszerek nagyarányú elterjedése. Az előadó úgy véli, ezek a robotok jó megoldást jelentenek a gyomirtók használatának csökkentésére, majd teljes elhagyására, ezáltal sokat tesznek a fenntartható mezőgazdaság megvalósulásához. A robotok új feladatok, új kihívások elé állítják a farmereket is - véli Julien Laffont, aki szerint azok tudják majd sikeresen és eredményesen kamatoztatni a gazdaságukban ezeket a gépeket, akik hajlandóak a bevett szokásokat és gyakorlatokat megváltoztatni, illetve akik képesek lesznek "robotokban gondolkodni". Mathilde Ceauxok ezt azzal egészítette ki, hogy nagyon fontos, hogy azok a termelők, akik robotokat alkalmaznak, tisztában legyenek a robotok korlátaival, és képesek legyenek a robotok által elkövetett hibák megértésére is.
A robotika és az automatizálás egyre nagyob szerepet kap a mezőgazdasági ágazatban. A mezőgazdasági területeken a robotok legelterjedtebb alkalmazási területei
- a légi adatgyűjtés, a térképezés,
- a vetés és az ültetés,
- a trágyázás és az öntözés,
- az interkulturális műveletek,
- a szedés és a betakarítás,
- de a fejőrobotok révén ma már az állattenyésztésben is meghatározó a szerepük.
A Nemzetközi Robotika Szövetség szerint a legfőbb piacot elsősorban Kína, a Koreai Köztársaság, Japán, az Egyesült Államok és Németország jelenti a robotok számára, ezek az országok a teljes kínálat 74% -át alkalmazzák. Az Európai Unióban és globálisan is egyre nagyobb probléma munkaerőhiány, ezért az Európai Bizottság számos nagyprojektet, mint például a GARotics (zöld spárga robotgyűjtő rendszer), a GRAPE (a szőlőültetvények felügyeletére és a védekezésre szolgáló földi robotok) és a MARS (mobil mezőgazdasági robotok) finanszíroz, hogy a kézi munkát automatizált technológiákkal helyettesítse. Emellett számos mezőgazdasági automatizálási projekt létesült, mint például a Hands-free hektár projekt az Egyesült Királyságban, a robotalapú fejés Kínában, vagy az ausztráliai gyomirtó robotok. Ezeknek a robotoknak köszönhetően a robotgyártók óriási potenciált látnak a mezőgazdaságban, és a közeli jövőben ez nagy lökést adhat a szegmens fejlődésének.
Tóth Krisztina