Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A bazsalikom egy egynyári, nap- és melegimádó növény. A konyhában is jól érzi magát, és szereti a jó vízgazdálkodású, termékeny talajokat, éppen ezért ültetésekor nagyon fontos a jól megválasztott termőföld. A jó minőségű vetőmag ugyancsak fontos, figyeljünk arra, hogy egy lyukba csak körülbelül 5 szem magot vessünk, mert ha mind kikel, úgyis szét kell majd ültetnünk őket. Az elvetett magokra szórt földet ne tömörítsük, legyen laza, és mindig nedves, de ne álljon rajta a víz soha, így akár 30-50 centiméterre is megnőhet a növényünk.
Nem csak magról vethetjük a bazsalikomot, hanem kész palántát is vásárolhatunk a kertészetekben. Mindig figyeljünk arra, hogy csak az egészséges palántát vegyük meg. Ha a növény fejlődése közben néha visszacsípjük a legfelső hajtásokat, akkor bozótosabb, több elágazást növesztő, gazdagon fejlődő növényt kapunk. Érdemes észben tartani, hogy a palánták nagyon hidegérzékenyek.
Természetesen kint a kertben is ültethetünk bazsalikomot, termesztése itt is egyszerűen megoldható. Érdemes a kert melegebb pontját kiválasztanunk. Ha magról vetjük a növényünket, akkor körülbelül egy centiméter mélyre vessük a magokat, de csak akkor, ha már nincsenek kint reggeli fagyok. A növényünket - ha később ki akarjuk majd ültetni a kertbe - elő is nevelhetjük a lakásban.
Locsolásra - legalábbis amíg kicsik a növények - a permetező flakon a legmegfelelőbb, mert ezzel sokkal jobban tudjuk szabályozni a víz mennyiségét, mint egy locsolókannával. Később, ha már nagyobbak a növények, természetesen használhatunk nagyobb nyílású locsolásra alkalmas eszközöket is. A gyengébb növénykéket érdemes eltávolítani, ugyanúgy ahogy a gyomokat is, hiszen ezek csak elveszik a tápanyagot az erősebbektől. Ha már legalább az egyik lomblevél kinőtt, és a magokat nem a végleges helyükre vetettük, akkor ilyenkor érdemes már átültetnünk a növényeket.
A legoptimálisabb talán ha a konyhában termesztünk bazsalikomot, így mindig kéznél lesz, ha használni szeretnénk, és a betegségek is nehezebben támadják meg. Nem csak a levelét érdemes fogyasztani, de a húsos szára és a virágzó hajtásai is sok illóolajat tartalmaznak. Ha kísérletező kedvűek vagyunk, érdemes kipróbálni a hagyományos fajtákon túl a citromillatú, fahéjillatú, lila vagy saláta levelű fajtákat.