2024. november 21. csütörtök Olivér

Hamarosan robban a kártevő-bomba! Itt az ideje, hogy hatástalanítsuk

agrarszektor.hu
Az idei tél szélsőséges időjárása miatt jelentősen eltolódhatnak a megszokott tavaszi kerti munkák időpontjai, nem érdemes azonban pánikba esni. Az egyik legfontosabb, amit minden évben el kell végeznünk az a fásszárú gyümölcsök tél végi lemosó permetezése, amelyet a tél végi fagyok elmúltával, még a rügypattanás előtt meg kell tennünk. Az általános megelőző és fertőtlenítő kezelés azért fontos, mert egyrészt elpusztítjuk a gyümölcsfák és termő cserjék kérgének repedéseiben, illetve a rügyek felületén megtapadt kártevők áttelelő alakjait, másrészt jelentősen megnehezíthetjük a támadásukat a szezon idején.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A lemosó permetezés több szempontból is nagyon fontos munka minden kiskertben a tél végeztével. Ezzel az eljárással ugyanis még a rügyfakadás előtt lehetőség nyílik a gyümölcsfákon megtapadó és ott telelő kórokozók, illetve a rovar- és az atkakártevők telelő alakjai egy részének elpusztítására. A tél végi lemosó permetezést nem csak a gyümölcsfák, de a szőlőtőkék, a málnatövek, valamint a köszméte-és a ribiszkebokrok esetén is mindenképp alkalmaznunk kell.

Az egyik legfontosabb szempont az időpont megválasztása, az első permetezést ugyanis minden esetben tél végén, a fagyok elmúltával, közvetlenül a rügyfakadás előtt kell elvégeznünk.

Mivel a lemosó permetezést nagy lémennyiséggel kell végezni, a közvetlen fagy nem tesz jót a növénynek, szélben pedig nagy az esélye, hogy a permet nem tapad meg megfelelően a felületen, ezért mindig szélcsendes időben végezzük a permetezést. Az időpont megválasztása azért is fontos, mert ilyenkor a kórokozók és kártevők érzékenysége már sokkal nagyobb a növényvédő szerekkel szemben, ugyanakkor a megvédeni kívánt növényekben is megindul a nedvkeringés, vagyis fogékonyabbá válnak a fertőzésekre.

A tavaszi metszéseket, a fatisztogatási és a faápolási munkákat ajánlatos mindig a permetezés előtt elvégezni. A gyümölcsfák téli metszése, illetve a mechanikai növényvédelmi munkák során mindenképpen távolítsuk el a sérült, letört vagy különféle károsítókkal erősen fertőzött, száradó vesszőket, valamint ágrészeket is. A gyümölcsfák lemosása mellett ne feledkezzünk meg a talajra hullott beteg, fertőzött levelek megsemmisítéséről sem.

De melyik kártevő és kórokozó ellen mit használjunk a lemosó permetezés során? Az atkák és tetvek ellen érdemes inkább az olajos készítményeket (paraffinolaj, vazelinolaj) használni, a lisztharmat ellen a kéntartalmú szerek a legoptimálisabbak, míg a gomba, monília és tűzhalál ellen a réztartalmú szerek a megfelelőek. Mivel a kártevők többsége még a keményebb téli fagyokat is átvészeli, a telelő alakok ellen az olajos lemosás általánosan javasolt eljárás. Hatásukat úgy fejtik ki, hogy vékony bevonatot képeznek a kártevők áttelelő alakján, amivel megakadályozzák azok légzését. A lemosó permetezés nem olcsó eljárás, de megéri gondosan és idejében elvégezni, így ugyanis sokkal kevesebb probléma lesz majd a tenyészidőszakban a károsítókkal.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?