Szuper ötlet talajtakarásra: ez a módszer pofonegyszerű és durván megéri

Szuper ötlet talajtakarásra: ez a módszer pofonegyszerű és durván megéri

agrarszektor.hu
A klímaváltozás, és az évről évre egyre extrémebb időjárás miatt érdemes sokkal nagyobb figyelmet szentelni az újonnan ültetett növények védelmére. A talajtakarással sok terhet levehetünk a vállunkról, hiszen nem csak a növényeinket, de a talajt is védjük vele, ráadásul, ha jól választjuk meg a talajtakarónkat, akkor a későbbiekben a kert más területén is hasznát vehetjük. Többnyire mindenki ismeri, mégis kevesen használnak fadarálékot takarásra, pedig egyrészt spórolhatunk vele, másrészt borzasztóan egyszerű a használata.

JÖVŐ HÉTEN AGROFOOD 2024 ÉS AGROFUTURE 2024 KONFERENCIA | KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL!

Az AgroFood 2024 konferencián előadóink között lesz Nobilis Márton, Hollósi Dávid, Gyuricza Csaba, Giacomo Pedranzini és Ruck János is!

Az AgroFuture 2024 konferencián előad Feldman Zsolt, Hadászi László, Nemes Imre, Petri Bernadett és Vajda Péter is!

Regisztráció most 15% kedvezémnnyel, kombinált jeggyel, az AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!

Az évről évre egyre szélsőségesebb időjárás folyamatosan próbára teszi az újonnan ültetett növényeinket, amelyekre így talán még több figyelmet kell szentelnünk - írja Facebook-oldalán Megyeri Szabolcs kertész. A talajtakarással nagyon hatékonyan meg tudjuk védeni növényeinket, illetve a talajt a különböző természeti csapásoktól, a kiszáradástól, illetve a nem várt külső hatásoktól. A legjobb megoldás, ha növényt használunk talajtakarónak, sokaknál a fenyőkéreg a befutó, pedig van egy többnyire mindenki számára ismert másik opció is, ez pedig a fadarálék. 

A fenyőkéreggel az a legnagyobb probléma, hogy a tűlevél hét év alatt bomlik le, elsavanyítja a talajt, ráadásul a fenyőkéreg 2-4 év után már esztétikailag sem nyújt szép látványt, és a komposztra sem tudjuk rakni, ha már nincs szükségünk rá, mert azt is elsavanyítja. Jó megoldás lehet helyette a fadarálék, amely egy finom szerves anyag, levékszárakkal, kis gallyakkal, törzsdarabokkal, és általában kivágásra ítélt fasorok, illetve erdők után visszamaradt másodlagos termék. Legfőbb előnye, hogy nem savanyítja el a talaj legfelső rétegét, mint a fenyőkéreg. Emellett pár év után, miután elfárad kifejezetten hasznos, ha a komposztunkba tesszük, ráadásul 5-10 centiméter vastagságban alkalmazva a növény töve körül, több liter öntözővizet is megspórolhatunk vele. 

A talajtakarás célja és lényege mind az, hogy bárhol is ültetjük el a növényt, megóvjuk a kiszáradástól nem csak a gyökerét, hanem a földet is. Emellett védi a talajfelületet a káros napsugárzástól, így a víz az alsóbb rétegekben is elraktározódik majd, és a talaj felső és alsó hányada is nedves marad. 

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?
Hello vidék  |  2024. május 20. 14:06