Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Leginkább a zöldségek körében elterjedt ez a módszer, de a dísznövények, mint például a rózsák körében is nagyszerűen tud működni. A kertészkedés nem mindig egyszerű dolog, ám a társültetés szempontjából nem kell komoly erőfeszítéseket tenni a siker érdekében - írja a thespruce.com. A legfontosabb, hogy gondosan válasszuk ki az egymás mellé ültetett növényeket. Ha az alábbi tippeket betartjuk, és ki tudjuk használni a biodiverzitás adta lehetőségeket, akkor bőséges, egészséges termésből bizony nem lesz hiány!
A társültetés előnyei
Számos előnnyel járhat, ha gondosan összeválogatjuk az egymás mellé ültetett növényeket: vonzhatják a beporzókat és elriaszthatják a kártevőket, így akár rovarriasztóként is funkcionálhatnak. Mindezek mellett még a talaj termékenységében is komoly szerepük lehet azáltal, hogy javítják a tápanyagellátást. De nemcsak ez az egyetlen nyomós ok, amiért megéri odafigyelni a társültetésre. Vegyünk egy példát: ha olyan magas növényt ültetünk, mint például a kukorica, megfelelő árnyékot tudnak nyújtani egy olyan növény számára, - mint a saláta - amelynek némi árnyék is szüksége van. Még a gyomok elnyomásában is segítségünkre lehet az, ha alaposan összeválogatott növényeket ültetünk.
Hibák, amiket jobb elkerülni
Nem szabad egymás mellé ültetni azokat a növényeket, amelyeknek hasonló a víz,-tér,- illetve tápanyag, vagy éppen napfényigényük van, hiszen ebben az esteben könnyen versengés is kialakulhat. Valamint, ugyanarra a betegségre hajlamos növényeket sem célszerű ültetni, vagy oda kell figyelni arra, hogy a lehető legtávolabb helyezkedjenek el egymástól, hiszen gátolhatják egymás növekedését. Az édeskömény lehet az egyik legismertebb faj, aminek saját területet kell kapnia a kertben, lehetőleg minél messzebb más növénytől.
Gondolkozzunk, mielőtt belevágunk a közepébe
Mielőtt nekikezdünk a társültetésnek, gondoljuk át alaposan, hogy mit mivel fogunk párosítani. Ilyenkor célszerű a vetésforgót is figyelembe venni: ne ültessük ugyanazt a növényt ugyanazon a helyen egymást követő években, mert könnyen kártevőproblémákhoz, tápanyagegyensúly-hiányhoz és betegséghez vezethet. Íme egy lista a népszerű kerti növényekről és a "nemkívánatos" szomszédaikról:
Társnövények:
Brokkoli
Káposzta
Sárgarépa
Karfiol
Kukorica
Uborka
Padlizsán
Kerti borsó
Krumpli
Retek
Eper
Paradicsom
Kerülendő növények:
Cékla
Hagymák
Paprikák
Társnövények
Bab
Borsó
Saláta
Hagyma
Paradicsom
Kerülendő növények:
Kapor
Paszternák
Petrezselyem
Uborka
Társnövények:
Bab
Cékla
Kukorica
Hagyma
Borsó
Retek
Kerülendő növények:
Dinnye
Paradicsom
Paradicsom
Társnövények:
Bazsalikom és más gyógynövények
Sárgarépa
Uborka
Cukkini
Kerülendő növények:
Keresztesvirágú növények
Kukorica
Burgonya
Fokhagyma
Társnövények:
Cékla
Sárgarépa
Keresztesvirágú növények
Padlizsán
Paprika
Burgonya
Paradicsom
Kerülendő növények:
Bab
Borsó
Társültetés gyógynövényekkel
Nem minden kert elég nagy ahhoz, hogy különböző igényű növényeket ültessünk. Ez azonban nem jelenti azt, hogy nem lehet kihasználni a rendelkezésre álló területet, hiszen a biológiai sokféleséget előnyben tudjuk részesíteni akár a legkisebb részen is.
Az alábbi növényekkel pedig nem lőhetünk mellé, ha a beporzókat szeretnénk csábítani a kertünkbe:
- Bazsalikom
- Borágó
- Metélőhagyma
- Koriander
- Levendula
- Menta
- Oregánó
- Rozmaring
- Zsálya
- Kakukkfű
Arra azonban figyeljünk, hogy lehetőleg ne vágjuk le a növényeinket addig, míg virágoznak, hiszen csak így válhatnak igazi "beporzómágnessé".