Így turbózzák fel a talajt a profi kertészek: ezek a trükkök tényleg működnek

Így turbózzák fel a talajt a profi kertészek: ezek a trükkök tényleg működnek

Nagy Z. Róbert
A kertünkbe kerülő növényeket mi telepítjük oda, nem ők szeretnének oda költözni, emiatt nem biztos, hogy a terület adottságai teljesen megfelelnek igényeiknek. A talaj igen lényeges: fontos a tápanyag tartalma, kötöttsége, vízgazdálkodása, és a termőréteg vastagsága. Ezeken akár javíthatunk is - ha szükséges.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Létezik néhány talajjavítási mód, amellyel jobbá tehetjük kertünk talajának a fizikai, kémiai, és biológiai tulajdonságait, termőképességét. Ha kis mértékben is, de amit a természet nem adott meg az adott helyen azt, pótolhatjuk.

A vastag termőréteg már fél siker

Minél mélyebb a talaj termőrétege, az annál kedvezőbb a növények szempontjából. Ideális, ha a sok humuszt tartalmazó feltalaj alatt az alsóbb réteg is ahhoz hasonlatos, hiszen ebben a két felső rétegben helyezkedik el a gyökerek jelentős része. Mély rétegű talajnak számít a 150 centiméternél vastagabb termőréteggel rendelkező talaj, közepesnek a 100-150, mérsékelten sekélynek az 50-100, és sekélynek az a talaj, amelynek termőrétege kevesebb, mint 50 centiméteres. Amennyiben kertünk az utóbbiba tartozik, érdemes még 20-30 centiméter termőtalajt teríteni. Így a mélyebben gyökerező fák és cserjék is jobb körülmények közé kerülnek.

Kötött, vagy laza a talaj?

A talaj szemcséi részben egymáshoz tapadva alkotják annak szerkezetét. A talaj szerkezetétől függően ezek az aggregátumok lehetnek mikro (0,2 mm-nél kisebb), mezo (0,2-0,5 mm), valamint makro (azaz 0,5 mm-nél nagyobb) szemcsék. A szerkezet nélküli talajokból a humusz és a mész hiányzik, ezért ezek a gyenge szerkezetű és minőségű talajok szinte csak az aprózódott alapkőzetet tartalmaznak. A talajszerkezet fenntartását a jó időben végzett talajművelési módok is biztosítják, rossz művelési gyakorlattal pedig rontható a talajminőség. Ilyen az, amikor a túl száraz talajon dolgoznak a munkagépek, és látjuk a traktorok után a nagy porfelhőt. A homoktalajok lazák, az agyagtartalmúak kötöttek, de e két szélsőérték között elég sok változatos talajtípus fellelhető. A kötöttebb talajok előnye, hogy stabilabban tartják a növényeket, kisebb az esélye a szél és a víz eróziós hatásának. De ha túl kötött a talaj, akkor időszakosan víz borította részek alakulhatnak ki, ami levegőtlen körülményeket teremt a gyökeretnek - ez nem jó. A laza talajokon gyorsan leszivárog a víz, így pangó vizes időszakokra nem kell számítani, ám ha a víz gyorsan mélyre, a növények gyökérzónája alá jut akkor azt a növények nem tudják hasznosítani. Legjobb ezért a középkötött talaj.

Így javíthatjuk a kertünk talaját

A talajjavítási módokat két nagy csoportba oszthatjuk. Egyik, amikor valamilyen anyagot keverünk a talajba, javítva ezzel tulajdonságait. Másik, amikor rendszeres és szakszerű műveléssel, mechanikai átmozgatásával, levegőztetésével, keverésével a szerkezetét javítjuk. Legkomolyabb és legköltségesebb javítási mód házikertekben a talajcsere. Ilyenkor egy 30-40 centiméteres mélységű talajszelvény eltávolításra, majd pótlásra van szükség, ami nem kevés költséggel jár. Részleges talajcsere is szükségessé válhat esetenként, például, amikor egy igényesebb növény kerül kertünkbe, amelynek speciális talajigénye miatt a leendő helye körül célszerű kiemelni a földet, és igényeinek megfelelő tulajdonságúval kicserélni azt.

A laza, homokos talajok humusztartalmának növelésével már nagy eredményeket érhetünk el a termőképességet és vízgazdálkodását tekintve. A humusztartalom egyszerűen növelhető istállótrágya, komposzt, vagy tőzeg (ez kertészetekben, bálákban kapható) bekeverésével. Vásárolhatunk erre a célra granulált baromfi-, vagy sirály guanót is. Az agyagos, levegőtlen, rossz vízáteresztő, nagyon kötött talajokat homok vagy perlit hozzáadásával tehetjük lazábbá. Az erősen kilúgozott erdőtalajok ismérve, hogy leginkább helyoldalakban, dombok lejtőin alakulnak ki. A csapadéktól kilúgozott talajok színe fakó, hamuszürke, a termőréteg sekély, kevés humuszt és tápanyagot tartalmaz. A talaj levegőtlen, tömörödő. E hibákat meszezéssel, szerves trágya beforgatásával tudjuk javítani, de segíthet a pillangós virágú vetemény, például lucerna vagy vörös here talajba forgatása is foszfátműtrágya kíséretében. Ez mind a talaj szerves humusz anyagainak gazdagítását célozza meg, ami javítja szerkezetet. Leromló mezőségi talajoknál fő problémát a szél és víz általi erózióval összefüggő termőréteg elvékonyodása okozza. Megközelítőleg 50 centiméteres mélységben mészlerakódás következhet be, ami miatt romlik a talaj vízbefogadó képessége. A megoldás itt is nagy tömegű szerves anyag beforgatása, ami lehet tőzeg, vagy komposzt. A zöldtrágyanövények vetésével és beforgatásával az eredmény itt is javítható.

Jól művelve javul a talaj

Talajműveléssel azaz szükség esetén ásással, kapálással, gereblyézéssel tudjuk a kiskertben a talajrészecskéket aprítani, és a talaj alkotórészeit keverni. Kötött talajoknál az őszi szántás, vagy ásás elősegíti a téli csapadék betárolását. Tavasszal pedig kapálással tudjuk a magágyhoz szükséges szemcseméretet kialakítani. Meleg napokon az öntözéseket követően, amikor már nem iszapos a talaj, érdemes a felső talajréteget kissé feltörni, néhány centiméter mélyen. Ennek köszönhetően javul a talaj víztartó képessége, mert a kapillárisok megtörnek, így nehezebben párolog ki a talajból a nedvesség. Ez egyben gyommentesítési munkának is tekinthető. A humuszban gazdag felső réteget ne forgassuk le mélyen az alsóbb talajrészekbe, mert ezzel, lehet, hogy több kárt okoztunk, mint hasznot. Így a humuszos réteg a gyökérzóna alá kerülhet, ahol annak jó tulajdonságai nem hasznosulhatnak. Érdemes megismernünk kertünk talajának tulajdonságait, és a különféle munkafolyamatokról és talajjavítási módszerekről ennek tükrében döntenünk.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?