Szívós zöldségek a kertbe: itt a lista, ezek árnyékban, a fák alatt is bírni fogják

Szívós zöldségek a kertbe: itt a lista, ezek árnyékban, a fák alatt is bírni fogják

Nagy Z. Róbert
Az utóbbi években a nyár folyamán sokszor olyan erős a napsugárzás, hogy a korábban teljes benapozottságot igénylő növényfajok levelei is megperzselődhetnek. Mindez ellen részben a stresszhatásokat csökkentő biostimulátor szerekkel is lehet védekezni, de még jobb megoldás a részleges árnyékolás.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

Árnyékolni hálóval is lehet, ám a mikroműanyagok problémája itt is előkerül, tehát jobb természetes módon megoldani az árnyékolás kérdését. Az agrárerdészeti rendszerek is erről szólnak, hogy megfelelően tartva az arányokat, fák közé ültetünk zöldségeket, vagy fasorok közötti csíkokba kerül a gabona, esetleg a szántóföldi zöldségek, így az árnyékhatás véd a megégéstől, valamint a talaj víztartó képessége is jobb lesz ilyen körülmények között. A lényeg, hogy nem kell elkeseredni akkor sem, ha a kertben kevés olyan helyünk van, ami egész nap során jól benapozott. A félárnyékban, vagy ahol csak napi 3-4 órában érnek le a földre a napsugarak, ott sem lehetetlen zöldségeket termeszteni.

Árnyéktűrő levél és gyökérzöldségek

A levélzöldségek a legjobban alkalmazkodnak az árnyékos körülményekhez, mivel nagy leveleik hatékonyan hasznosítják a korlátozott mennyiségű fényt is a fotoszintézishez. A fejes saláta, római saláta, endívia és radicchio jól fejlődnek árnyékban is. Az árnyék segít megelőzni a felmagzást és a keseredést is. Mind az egynyári, mind az évelő spenót remek választás árnyékos helyekre. A kelkáposzta és mángold fajtái akár napi 3-4 óra napsütéssel is beérik. A mustárzöldek és ázsiai zöldségek, mint a pakcsoj, mizuna szintén jól teljesítenek a termesztésben kevesebb fény mellett is.

A cékla gyökerei kisebbek lehetnek árnyékban, de mivel a cékla levelei is ehetők, így a napfény részleges hiánya miatt nem kell lemondanunk róla. A retekfélék gyorsan fejlődnek még korlátozott fényviszonyok között is. A sárgarépa és paszternák árnyékban hosszabb idő alatt lesznek felszedhetők, de cserébe az ízük édesebb lehet, mint a jobban benapozott területen termetteké. A burgonya szintén termeszthető részleges árnyékban is.

Káposztafélékből, hüvelyes termésűekből is válogathatunk

Ezek az egyébként hűvös időjárást is kedvelő növények jól bírják az árnyékot is. A brokkoli és karfiol lassabban nőnek árnyékban, de egészséges fejeket hoznak. A kelbimbó és káposzta különösen alkalmasak részleges napfényre. Érdemes megismerni az óriás káposztát, mely közel 2 méteresre is megnőhet, de nem fejesedik, ám a levelei ízletesek, sokoldalúan felhasználhatóak. Ezt sétapálca káposztának is nevezik, lévén magassága miatt a szárnak el kell bírnia a nagy levéltömeget. Hogy szilárdabb legyen befásodik, ezért korábban sétapálcát is faragtak belőle.

A borsó és bab jól érzi magát részleges árnyékban. A borsó a hűvös körülményeket kedveli, és az árnyék meghosszabbíthatja termesztési szezonját, ami esetében jó, hamarabb öregszenek el a zsenge szemek. A bokorbab bár kisebb hozamot adhat árnyékos helyen, mégis termeszthető. Számos fűszernövény képes alkalmazkodni a korlátozottabb fényviszonyokhoz, köztük olyanok is, melyek zöldségként is funkcionálnak a konyhában. Ilyenek például a petrezselyem, koriander és metélőhagyma, ezek napi 3-4 óra napsütéssel is beérik. A menta és citromfű jól fejlődnek árnyékos helyeken, olyannyira, hogy terjedésüket érdemes kordában tartani.

Árnyéktűrő zöldségek előnyei

Hosszabb termesztési időszakra kell számítanunk árnyas helyen, de az árnyék segít megelőzni a hőstresszt és a felmagzást, ami különösen fontos saláták és spenót esetében. Az árnyékos területeken lassabban párolog el a talaj nedvessége, azaz kevesebb öntözés szükséges. Az árnyéktűrő növények lehetőséget adnak arra, hogy kihasználjuk azokat a kertterületeket is, amelyek nem kapnak elegendő napfényt. Többféle növényt tarthatunk, diverzebb, változatosabb lesz a kert fajösszetétele, ami növényvédelmi szempontból előnyös. Az árnyas részeken is használjunk tápanyagban gazdag talajt vagy komposztot a növekedés serkentésére. Ültessünk növényeket fehér falak közelébe vagy használjunk világos színű felületeket, hogy visszaverjük a fényt. Ezzel a módszerrel, vagy a talaj szalmatakarásával is javíthatjuk a fényhasznosulást.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Algával a klimatikus kihívások ellen (x)

A termesztés során adódó időjárási szélsőségek, mint a fagykár, aszály, jégeső, vagy egy vegyszeres kezelés következtében fellépő terhelés, komoly termésveszteséget okozhatnak.

KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?