Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A tagállamok között egyetértés volt abban, hogy közös, erős agrárpolitikára a jövőben is szüksége van, méghozzá olyanra, ami alkalmazkodik a piaci viszonyokhoz, stabil jövedelmet biztosít az agrártermelőknek és hozzájárul a vidék népességmegtartásához is - olvasható az EUbusiness oldalon. Vita továbbra is arról alakult ki, hogy milyen alapon osszák szét a tagállamok között az EU költségvetésének tavaly mintegy 40 százalékát kivető a mezőgazdasági támogatásokat.
Németország és Franciaország - Spanyolország mellett a KAP fő kedvezményezettjei - tavaly 10,44 és 7,5 milliárd eurós közvetlen kifizetésben részesültek. A mostani ülésen is határozottan ellenezték az egységesített támogatási összegek meghatározását, amit a kelet-európai országok, élükön Lengyelországgal szeretnének a régi tagállamokkal elfogadtatni.
A közösségi agrárpolitika jövőjéről szóló úgynevezett Lyon-jelentésben kikötötték, hogy fel kell számolni az új tagállamok - köztük Magyarország - eddigi támogatási diszkriminációját a közvetlen kifizetéseknél, és a pénzek igazságosabb elosztásakor nem csak a profit-, hanem az ember- és környezetközpontú szempontokat is figyelembe kellene venni.
A támogatások - közvetlen kifizetések - legnagyobb része termeléstől függetlenül kerül kifizetésre, hektáralapon. Ezt hazánkban SAPS-nak (egységes területalapú támogatás), míg a régi tagállamokban, illetve Máltán és Szlovéniában SPS-nek (egységes támogatási rendszer) nevezik. A vita arról zajlik Brüsszelben, hogy egységesíteni kellene az egy hektárra jutó támogatási összegeket, hogy ne legyen akkora különbség a régi és új tagállamok, valamint a gazdálkodók között.
Fazekas Sándor, a vidékfejlesztési tárca vezetője is részt vett az ülésen. Amint azt a Bruxinfo kérdésére elmondta, fontosnak tartja, hogy a gazdák jövedelmének mintegy 80 százalékát kitevő közvetlen jövedelemtámogatások összege 2013, vagyis a jelenlegi pénzügyi időszak után se csökkenjen.
A KAP jövőjéről szóló vitában felmerült egy uniós szintű biztosítási kockázatkezelési alap létrehozása is, amely a természeti és egyéb katasztrófák esetén nyújtana biztosítást.
Dacian Ciolos uniós agrárbiztos november 17-én teszi közzé a Bizottság állásfoglalását a 2013 utáni közös agrárpolitikáról. A hivatalos javaslat valamikor jövő év tavaszán várható.