A mezőgazdaságban is támadnak a drónok

MTI
Drónokkal figyelhetik földjeiket a gazdák.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Chris Anderson, a 3D Robotics nevű cég vezetője egy kaliforniai technológiai és fejlesztési tanácskozáson kifejtette, hogy mivel a pehelykönnyű, kisméretű drónok alacsonyan repülnek, roppant részletes, nagyfelbontású felvételeket tudnak készíteni, amelyek alapján a gazdák akár sávonként és terményenként megszabhatják, hogy hol és mennyi gyomirtó szert szükséges használniuk. A módszerrel nemcsak jelentősen csökkenhetik különböző kiadásaikat, hanem egyúttal növelhetik a termésátlagokat is. A pilóta nélküli gépekkel megbízhatóan fel tudnák mérni a termőföldek termelékenységét is.

A cégvezető a LiveScience tudományos hírportál beszámolója szerint felidézte, hogy egykoron a gazdálkodók nap mint nap körbejárták gazdaságukat, tisztában voltak földjük sajátosságaival és a művelési feltételekkel. A mezőgazdaság automatizálásával azonban gyökerestől megváltoztak a körülmények, a farmerek elveszítették a kapcsolatot a földdel, és pusztán a méretek miatt sem tudják már nyomon követni a termőtalaj színének a változásait, az egyes növények állapotát és eltérő növekedését, a levelek formájának az alakulását. Következésképpen nincsenek kellően tisztában földjeik termőképességével, és sok döntést - például a gyomirtó- vagy műtrágyahasználatot illetően - "uniformizáltan" hoznak meg, nem téve különbséget az egyes termőterületek igényei között.

A drónok megoldást kínálhatnak erre a problémára, mert olcsón előállíthatók és üzemeltethetők, nem utolsósorban pedig igen részletes fotókat tudnak készíteni a földekről és a termékekről - érvelt előadásában Anderson, az előnyök közé sorolva azt is, hogy bármikor útnak indíthatók a magántulajdont képező gazdaságok feltérképezésére.

Tájékoztatása szerint vállalata egészen kicsi, habszivacs alapanyagú gépek kifejlesztésén dolgozik, amelyeket egy 170 dollárba - hozzávetőleg 37 000 forintba - kerülő automata pilóta irányítana. A tetszés szerint egyetlen levélre is fókuszálni képes kamerákkal készült felvételekkel, akár infra fotókkal ki lehetne mutatni, hogy a növények elegendő vízhez és műtrágyához jutnak-e: az információk birtokában a termesztők időben felismerhetik a problémákat, hiszen a gyors megoldás érdekében kulcsfontosságú, hogy idejekorán felfedezhessék, ha a termények a stressz jeleit mutatják. Ha a drónokat GPS-szel is felszerelik, a termőtalajt vagy a növényt sújtó gondok négyzetméternyi pontossággal behatárolhatók.

A távirányítású gépek képesek az időjárás előrejelzésére és a termőföld nedvességtartalmának a mérésére is. Az utóbbinak különösen a szőlőtermesztésben lehet nagy jelentősége, elősegítve a jó bortermést.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?