Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az elmúlt esztendőben 1,2 százalékkal kisebb területről összesen 1,56 millió tonna napraforgót takarítottak be a gazdálkodók. Ez az egy évvel korábbinál 5 százalékkal nagyobb mennyiség az elmúlt tíz esztendő legjobb eredménye, derül ki a KSH adatsorából. A termésátlag a 2013-asnál 6 százalékkal magasabb - 2,67 tonna volt.
A napraforgó egészét tekintve vetésterület-arányban, terméshozamban, termésminőségben Magyarország jó helyzetben van. 2015-ben azt várjuk, hogy tovább nő a magas olajsavas napraforgó termesztési aránya - mondta el a Veres Gabriella, a olajos növények termékfelelőse.. Ma a világ napraforgó olaj fogyasztásának mintegy 10 százalékát teszi ki a magasolajsavas napraforgóból készült termék. E téren Franciaország jár az élen, ahol a vetésterület körülbelül 60 százaléka már magasolajsavas, Spanyolországban 30 százalék és folyamatosan nő. Hazánkban az elmúlt évi termés 12 százaléka került ki ebből a szegmensből, idén hazánkban is növekedést várunk - tette hozzá.
Az új Európai Uniós szabályozásnak köszönhetően is várhatóan nagyobb igény lesz erre a típusú napraforgóra. Az Európai Unió új élelmiszercímkézési előírásai alapján csökkenő sorrendben minden növényi olaj alkotóelemet fel kell sorolni a címkén a növényi olajkeverékekben és a növényi olajat tartalmazó élelmiszerekben, így a fogyasztó pontosan tájékozódhat az összetevőkről. Az általános jelölési elemek 2014. december 13-tól kötelezőek, akik viszont eddig nem használnak tápanyag-összetételre vonatkozó címkét, azoknak legkésőbb 2016. december 31-ig meg kell ezt tenniük.
A vásárlóknak is egyre fontosabb az egészséges életmód, tudatosan keresik az egészséges összetevőjű élelmiszereket. Korábban a feldolgozóipar a pálmaolajat részesítette előnyben annak elsősorban kedvező ára miatt. Azonban főleg Nyugat-Európában az ilyen összetevőjű termékek egészségre és környezetre gyakorolt hatásának nincs jó megítélése. A feldolgozóipar ezért keresi a pálmaolaj részleges helyettesítésére szolgáló legjobb megoldást, s erre minden szempontból tökéletes termék a magasolajsavas napraforgó olaj. Ez tovább eltartható és magasabb a hőstabilitása. Az ilyen típusú olajjal készített ételek egészségesebbek a fogyasztók számára, kiválóak például a koleszterincsökkentő diéták részeként.