Nem árt odafigyelni - Újra támad a veszélyes kártevő

agrarszektor.hu
Erős rajzást mutat a kukoricamoly az utóbbi napokban, ezért aktuális lehet a növényállományok állapotának felmérése és - szükség esetén - a védekezés is. A kártevő, amely elsősorban a csemegekukoricában és a hibridkukorica-előállításban okoz veszteségeket, évente többszöri növényvédelmi beavatkozást is igényelhet.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A kukoricamoly elleni védekezés aktuálissá vált, mivel az utóbbi napokban a kártevő erős rajzást mutatott a kukoricaállományokban - írja az arystalifesciences.com. Ugyan a kukoricamoly imágója ellen ebben az időszakban még elegendőek a kontakt hatású készítmények, a kifejlett példányokat már nem lehet távol tartani egyetlen kezeléssel. A kártétel elsősorban csemegekukoricában és hibrid-előállításban jelent érzékeny veszteségeket.

Az egyik legjelentősebb kukorica kártevő
A kukoricamoly az Európai Unió minden régiójában jelen van, de az északi területeken meglehetősen ritka.A déli régiókban sokkalta gyakoribb, ott több nemzedéke is van évente. Kifejlett hernyó alakjában telel át a szártő belsejében, május hónapban bábozódik, és június elejétől rajzik. A petéket egyesével helyezi el a növények szárának közelében. Kártétele miatt a kukorica szára a szárcsomóknál eltörik, a törés helyén kis lyukak és rágcsálék észlelhető. A hernyó belerághat a csőbe is, de ilyenkor csak a torzsát károsítja.

Az első növényvédelmi beavatkozást a kukoricamoly első nemzedéke ellen kell irányítani, és általában júniusban kell elvégezni. Ekkor elegendő egy kezelés -amely véd a kukorica másik legjelentősebb molykártevője -a gyapottok bagolylepke első nemzedéke ellen is. A következő beavatkozást a bajusz- vagy címerhányás idejére, a virágzás időszakára kell időzíteni. Száraz, meleg évjáratban a védekezést gyakran meg kell ismételni. Ebben az esetben a permetezési forduló (a fertőzési nyomástól függően) 7-12 nap. A legfontosabb az lenne, ha a gazdák a virágzás időszakban védenék meg az állományt.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?