Vigyázat! - Akár 40 ezer forint alá is zuhanhat a kukoricaár

agrarszektor.hu
Akár 40 ezer forint alá is eshet a tonnánkénti kukoricaár az idei betakarítás után. A K&H Bank prognózisai szerint a globálisan jó terméshozamok és magas készletek miatt tartósan alacsony eladási árakra kell felkészülni, ami hatékonyságnövelést és agrotechnológiai váltást tesz szükségessé a hazai növénytermesztőknél. Az állattenyésztőknél - főleg a sertéságazatban - viszont most kedvezőbb a kép.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A KSH legutóbbi adatai alapján augusztusban átlagosan 2,6%-kal csökkentek a mezőgazdasági árak, de az átlag mögött a növény-, illetve az állattenyésztők esetében eltérő folyamatokat látunk - véli a K&H közleménye szerint Tresó István, a bank agrárüzletág fejlesztési főosztályvezetője. Egyelőre még csak a búzánál vannak meg a tényleges betakarítási eredmények, itt a 17%-os árzuhanás egyértelműen a globálisan magas készletek és kedvező idei terméshozamok eredménye. A kukoricánál augusztusban még nem kezdődött el a betakarítás, de a várt magas terméshozamok miatt itt is árcsökkenésre lehet számítani, akár 40.000 Ft/t alá is csökkenhet az ár.

A főosztályvezető szerint az árcsökkenés tartós lesz, sőt, akár éven túl is elhúzódhat. A tavalyinál 15-17%-kal alacsonyabb árszint azonban már nem csak a nyereséget viszi el, de kifejezetten veszteséges, így a növénytermesztőknek nincs más lehetőségük, minthogy agrotechnológiai váltással, készletezéssel hatékonyságnövelést érjenek el. Ez jelentheti a költségek csökkentését, az időjárási trendekhez jobban igazodó genetika választását, hatékonyabb talajművelést és tápanyag-utánpótlást, valamint saját tárolókapacitások kiépítését" - hangsúlyozta ki Tresó István.

Az állattenyésztőknél ugyanakkor jelenleg kedvezőbb a kép: a globális szinten magas készletek és az orosz embargó hatására erőteljesen beszűkült sertésexport miatt a sertéstenyésztők régóta nehéz helyzetben voltak, mostanra azonban leépültek a készletek, így a sertéshús felvásárlási ára normalizálódni tudott. Ezzel szemben a tej felvásárlási árának folyamatos esése miatt a tejtermelőkön fokozódik a nyomás, amit a kormány napokban bejelentett szándéka, miszerint több friss tejet kapnának a közétkeztetés keretében a gyerekek, ezt enyhítheti - vélte Tresó István.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?