Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A most közzétett nettó 92 200 forintos tonnánkénti ár zsákban, csávázottan, fémzárolva, az eladó telephelyén gépkocsira rakva értendő - közölte Takács Géza, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke. Nem fix ár és nem kötött, illetve nem ajánlott ár, a végső szerződéses árat a felek maguk határozzák meg.
A tájékoztató ár elsődleges célja a várható piaci árinformáció közreadása, amely jelzés a vetőmag nemesítésével, előállításával és forgalmazásával kapcsolatos termékpálya szereplőinek, hogy a vetőmag előállítás nélkülözhetetlen eszköze a mezőgazdasági termelésnek. A tavaszi kalászos vetőmagoknál jelentős ókészletek nincsenek és komoly minőségi problémákkal sem kell számolni. Jelenleg sem a takarmányárpa, sem pedig a sörárpa terménypiacon nincs olyan mozgás, mely hatással lenne a várható vetőmagkészletekre. A visszajelzések szerint mérsékelt, vagy közepes vetőmag keresletre lehet számítani a tavaszi kalászosoknál.
A tavaszi árpa vetőmag-szaporító terület tovább csökkent, amely összefüggésben van az árutermő terület csökkenésével. Az árumozgás nem jelentős sem a takarmány-, sem a söripari célú árpánál. A felvásárló cégek által a tavaszi árpáért fizetett felár nem kompenzálja az őszi sörárpa által biztosított terméstöbbletet és termésbiztonságot. Így a tavaszi árpa helyett egyre nagyobb mértékben őszi sörárpa fajtákat vetnek söripari céllal. Ugyanakkor piaci információk szerint a söripar malátakészletei csökkentek, ezért némi áremelkedés várható a szegmensben. Idén egyébként legfeljebb 80 ezer hektáros vetésterület várható, míg 2010-ben 110 ezer hektáron vettettek tavaszi árpát.
A zab vetőmag-szaporítóterület az előző évivel közel egyező szintű, míg az árutermő terület csökkenést mutat: itt hat év alatt 30 százalékkal, 40 ezer hektár alá csökkent a vetésterület. A tavaszi búza vetési szándék várhatóan az őszi búza kifagyások miatt kis mértékben emelkedhet, azonban ennek gátat szabnak a rendelkezésre álló vetőmag készletek.
A Vetőmag Szövetség az értékesítési szezon végén összegyűjti a tényleges értékesítési adatokat, így már pontos képet lehet kapni az árak alakulásáról. Egy tonna tavaszi árpa vetőmagért 2015-ben és az elmúlt évben egyaránt átlagosan 93 ezer forintot fizettek. 2016-ban egy tonna zab vetőmag átlagosan 89 ezer forintért kelt el.