Dúl a vegyszerháború: már egymillió aláírást gyűjtöttek össze

agrarszektor.hu
Öt hónap alatt összegyűlt a glifozát nevű növényvédőszer-hatóanyag végleges betiltását követelő egymillió aláírás. Az Európai Bizottságnak (EB) három hónapon belül döntenie kell arról, hogy az ügy mellé áll, vagy megvétózza azt. A betiltás az amerikai Monsantó számára lenne a legkedvezőtlenebb.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Június közepére meglett a szükséges egymillió aláírás annál a petíciónál, amely a növényvédő szerekben használt glifozát hatóanyag végleges betiltását követeli az uniós tagállamokban. Az EB január 10-én regisztrálta ezt az európai polgári kezdeményezést (ECI), a szignókat pedig január 25-től lehetett gyűjteni. Március végére félmillió aláírás gyűlt össze, az indulástól számított 5 hónapon belül pedig meglett az egymillió is. Az EU végrehajtó szervének három hónapon belül kötelező napirendre tűznie a kérdést.

Az előírás szerint egy éven belül legalább hét tagállam egymillió uniós állampolgárának a támogatására volt szükség a petíció kapcsán. A küszöböt máris 45 ezerrel lépték túl, és a kezdeményezők szerint most már a kétmillió aláírás a cél, hogy még nagyobb súlyt adjanak az ügynek.

A kezdeményezés mind a 28 EU-tagállamból kapott támogatókat, és az európai polgári kezdeményezés intézményének 2012-es bevezetése óta ez számít a legnépszerűbb beadványnak. Pártolói közt ott van a Greenpeace, a Növényvédőszer Akcióhálózat (PAN) és a jobb Európáért küzdő WeMove.EU polgári mozgalom is.

Eleinte úgy tűnt, a petíció kezdeményezői nyitott kapukat döngetnek, bár az Európai Bizottság tavaly nyáron - saját hatáskörében eljárva - 2017 végéig meghosszabbította a glifozát használati engedélyét. A WHO alá tartozó Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség (IARC) azonban 2015-ben a hatóanyagot felvette az emberi egészségre veszélyes, feltehetően rákkeltő szerek listájára, így nagyon komoly érvekre lett volna szükség a megvédéséhez és további engedélyezéséhez.

A tavasz során újabb fordulat következett be, mert az Európai Vegyianyag Ügynökség (ECHA) kockázatértékelési bizottságának (RAC) március 15-én közzétett értékelésében már az szerepel, hogy "a glifozát hatóanyag semmilyen mértékben sem minősíthető rákkeltőnek". A szakvélemény várhatóan pontot tesz a tudományos vitákra, az EB azonban még ennek ellenére is állást foglalhat a hatóanyag betiltása mellett.

Nehéz lesz erre kényszeríteni, hiszen az uniós végrehajtó szerv épp a közelmúltban fejezte ki azt a szándékát, hogy 10 évvel meghosszabbítaná a glifozát hatóanyag licenszét. A mostani petíció kezdeményezői ezért már július legelején el akarják juttatni hozzájuk az aláírásokat, hogy az EB-t véleménye megváltoztatására kényszerítsék. A glifozát ügye nem rutineljárás, a 10 év egyfajta tárgyalási kiindulópont, a döntés a tagállamoké lesz - próbálta eloszlatni az aggodalmakat Anca Paduraru, a bizottság egészségügyi, élelmiszer-biztonsági és energiapolitikai ügyekért felelős szóvivője.

A rendelet egyértelműen az amerikai Monsanto biotechnológiai vállalatot érintené a legérzékenyebben, amely az 1970-es években kezdte el árusítani a Roundup márkanevű, glifozát hatóanyagú totális gyomirtó szerét. Ennek szabadalma 2000-ben lejárt, és onnantól fogva többen is árulni kezdték különböző kereskedelmi néven és összetétellel. Az EU-ban betiltandó hatóanyag mára 25 százalékos részesedést szerzett magának a világpiacon, Magyarországon (a Nébih adatai szerint) 1423 tonnát használtak fel belőle 2015-ben.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?