Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A dolgok jelenlegi állása szerint a glifozát napjai meg vannak számlálva, az engedélye ugyanis 2023. december 15-én lejár. A Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó Bizottsága (SCoPAFF) a 2023. október 13-i ülésén szavaz a glifozát engedélyének tíz évvel történő meghosszabbítására vonatkozó bizottsági javaslatról - írja az agrarheute.
Az állandó bizottságban az EU tagállamai képviseltetik magukat, és a szavazás során minősített többséget kell elérniük. Ez azt jelenti, hogy a tagállamok 55 százalékának - a 27-ből legalább 15-nek - a jóváhagyás meghosszabbítása mellett vagy ellen kell szavaznia, vagyis az EU lakosságának 65 százalékának képviseltetnie kell véleményét. Ha a szavazás eredménye alapján a fellebbviteli bizottság elfogadja a bizottság javaslatát, a glifozát december 15-e után is használható lesz. Azonban ebben a testületben is szükséges a minősített többség, ami, ha nnincs meg, akkor az Európai Bizottság maga dönt a hosszabbításról.
Mi lesz veled glifozát?
2017-ben a glifozát engedélyezését öt évvel meghosszabbították. A szakmai bizottságnak tehát hat éve kellett döntést hoznia, és a 28 uniós tagállamból 18 egyetértett akkor a Bizottság javaslatával. Kilenc ország ellenezte - nevezetesen Ausztria, Franciaország, Olaszország, Belgium, Horvátország, Görögország, Luxemburg, Málta és Ciprus. Portugália tartózkodott. A Christian Schmidt CSU-miniszter által képviselt Németország igen szavazatának köszönhetően végül megszületett a minősített többség. Az egy évvel 2023. december 15-ig tartó meghosszabbításra tavaly októberben került sor.
Az Euractiv információi szerint az EU Bizottsága jelenleg újragondolja a javaslatát, szeretnék ugyanis megszerezni a tagországok támogatását .Franciaország és Szlovénia például bizonyos feltételek mellett kész megváltoztatni negatív hozzáállását. A Bayer CropScience nem kívánta kommentálni a jelenlegi helyzetet, a Roundup gyártója annyit mondott, nem akarnak találgatni arról, hogy 2017-hez képest mely tagországok szavazata, hogyan változik.