2024. november 21. csütörtök Olivér

8 milliárdból söpörnék ki az import GMO-szóját

agrarszektor.hu
Két hónapon belül a kormány elé kerül a Nemzeti Fehérjetakarmány Programról szóló javaslat, amelyet az előzetes kalkulációk alapján 8 milliárd forintból tervez megvalósítani a Földművelésügyi Minisztérium. A 4-5 éves időtávra tervezett program célja az évente Magyarországra érkező 500-550 ezer tonna import szója kiváltása itthon megtermelt fehérjetakarmánnyal. A program tervei között szerepel az alternatív takarmánynövények használatának kiterjesztése, a kukoricafeldolgozás melléktermékeinek, illetve a napraforgódara fehérjetakarmányként történő felhasználása is.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Egy szakmai vitát követően mostanra készült el a végleges javaslat a Nemzeti Fehérjetakarmány Programról, ami a közigazgatási egyeztetést követően egy-két hónapon belül a kormány elé fog kerülni - közölte Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) Nemzeti Fehérjetakarmány Program indításáról szóló sajtótájékoztatóján. A Földművelésügyi Minisztérium (FM) előzetes kalkulációja alapján a program 8 milliárd forintos nagyságrendű lesz, a tényleges összeg azonban csak a kormánydöntés után fog kiderülni.

A program egyik célja Magyarország GMO-mentes növénytermesztésének növelése a külső és a belső piacokra egyaránt, valamint az import GMO-s takarmány kiváltása a hazai GMO-mentessel.

Ugyanis hiába GMO-mentesen termeszt a magyar mezőgazdaság, nagyon sok takarmányt importálunk a külföldi országokból, amelyek nem feltétlenül GMO-mentesek. A fehérjeprogram lényege, hogy minél több megoldást találjanak a GMO-s szója kiváltására - tette hozzá a miniszter.

Feldman Zsolt agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkár hozzátette, hogy több mint 70 ezer hektárnyi területre, több mint 4000 termelő nyújtott be szójatermeléshez támogatási pályázatot. A hazai gazdáknak évente 840 ezer tonna szójatermékre van szüksége, a hazai előállítás azonban ezt nem fedezi. A Nemzeti Fehérjetakarmány Program egy kutatás-fejlesztési javaslatcsomagot tartalmaz, amely segítheti a hazai szójatermesztés hatékonyságát.

A program kalkulált 8milliárd forintos költsége külön választandó a szójatermesztéshez köthető évi szintén 8 milliárd forintos pályázati támogatás költségétől

- hangsúlyozta a helyettes államtitkár.

A fehérjeprogram nem egyenlő a szójaprogrammal

- mondta Gyuricza Csaba, a NAIK főigazgatója. Hiába növekszik folyamatosan a szójatermesztés Magyarországon, és lépte át mostanra a 70 ezer hektárt, ez még mindig nem elegendő a hazai igények kielégítésére. Ahhoz ugyanis legalább 240 ezer hektáron kellene szóját termeszteniük a gazdáknak Magyarországon. Ez a terület elméleti síkon rendelkezésre is áll, reálisan azonban 100 ezer hektárnál nagyobb területtel nem számolhatunk az elkövetkezendő években. A Nemzeti Fehérjetakarmány Program 4-5 éves távlatban gondolkozik, a főigazgató szerint ennyi idő alatt el tudják érni, hogy teljes mértékben leváltsák az import szóját a hazaival. A program lényege, hogy több oldalról közelíti meg az import szója kiváltását, foglalkozik ugyanis többek között a GMO-mentes szója agrotechnikai hátterével, az alternatív fehérjenövények kutatásával és új takarmányozási receptúrák kidolgozásával. Ezek azonban időigényes folyamatok, és megfelelő innovációt igényelnek.

További problémát jelent, hogy a hazánkban megtermelt GMO-mentes szója nagyrésze külföldön kerül felhasználásra, miközben Magyarországra 500-550 ezer tonna szója érkezik. Megoldást jelentene, ha az itthon termesztett napraforgó melléktermékét, nagyságrendileg 600 ezer tonna napraforgó darát hasznosítanánk. Ebből a mennyiségből azonban jelenleg 50 százalék szolgálja csupán a hazai állattenyésztést, 300 ezer tonna külföldre kerül, pedig 200 ezer tonna import szóját lehetne kiváltani ezzel a mennyiségű napraforgó darával - hívta fel a figyelmet a főigazgató.

A kukorica ipari felhasználása során keletkezett melléktermék is megfelelő lenne az import szója kiváltására, ennek ugyanis jelenleg az 50 százaléka külföldre kerül, pedig 300 ezer tonna import szóját lehetne kiváltani vele - közölte Gyuricza Csaba. A rovarfehérje előállítása is jó megoldásnak tűnik, 100 ezer tonnás nagyságrendben tudna Magyarország kiváló minőségű fehérjét előállítani belőle, ami a baromfiágazatnak hatalmas segítség lehetne. Ezenkívül a program célja még a szója mellett a pillangós növények termesztésbe vonása, ilyen növény pl. a lóbab, a borsó és a szegletes lednek. Sok Magyarországon nemesített fajta van, amelyeket hatékonyan lehetne felhasználni - tette hozzá.

A Nemzeti Fehérjetakarmány Programtól azt remélik, hogy 80-100 milliárd forinttal tudják majd növelni a mezőgazdaság kibocsájtását. A program elindulásához már valamennyi hazai takarmánygyártóval felvették a kapcsolatot. A programhoz szükséges kutatásokat a NAIK, a hazai egyetemek, az ágazati szervezetek, valamint az ezen a területen érdekelt innovatív vállalkozások fogják végezni. Ezzel kapcsolatban több előzetes egyeztetés és megállapodás is történt már - tájékoztatott a főigazgató.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?