Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Olyan növények kifejlesztésén dolgoznak kutatók, amelyek képesek arra, hogy rovarok szexferomonjait állítsák elő - írja a theguardian.com. A természetes módon termelt feromonokkal megakadályozható, hogy a rovarok a haszonnövényeken szaporodjanak és azokon károkat okozzanak. Mivel egyre nagyobb problémát jelent a növényvédő szerek használata, az úgynevezett "szexi növények" alkalmasak lehetnek arra, hogy helyettesítsék a peszticideket.
A tudósok genetikailag már létrehoztak olyan növényt, amely képes a lepkék feromonjainak előállítására. A feromonokat egyébként már ma is használják néhány nagyobb értékű növénynél, mint például a paradicsomnál. Ezeket a molekulákat azonban kémiai szintézissel állítják elő, és ez ma túlságosan drága módszernek minősül.
A természetes úton előállítható feromonokat kísérleti csapdákba vagy adagolókba teszik majd ki, hogy teszteljék kártevőkre gyakorolt hatásukat. A jövőben azonban várhatóan lehetőség lesz arra is, hogy a feromonokat termelő növényeket a megvédeni kívánt növénykultúrák mellé vessék el.
A jelenleg használt növényvédő szerek gyakran nem csak a kártevőket pusztítják el, hanem a hasznos rovarokat, például a méheket is. A világ legszélesebb körben használt inszekticidjeit, három neonikotinoid hatóanyagot áprilisban tiltották be a szabadföldi termesztésben az Európai Unióban, így most már csak üvegházakban lehet őket használni. Ezzel ellentétben a feromonok fajspecifikusak, és a szántóföldeken kis mennyiségben használva nem szennyezik a szélesebb területet - vélik a kutatók.