Itt az idő lépni: ezt sok termelő már nem halogathatja tovább

Itt az idő lépni: ezt sok termelő már nem halogathatja tovább

agrarszektor.hu
Új kihívásokkal kell szembenézniük a termelőknek az üvegházi szamóca termesztésében Szerbiában. A klíma megváltozása ugyanis új növényegészségügyi és termesztéstechnológiai megközelítéseket tesz szükségessé.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

Tavaly nyáron az éghajlatváltozás következményei Szerbia szinte minden területén láthatóak voltak. Bár nem ennyire nyilvánvaló, de a rendkívül magas hőmérséklet a fedett termesztésben is jelentős problémákat okoz. A rendkívül magas külső hőmérséklet miatt a növényeket rendszeresen hűteni kell. A betegségek és kártevők, amelyek egy évtizeddel ezelőtt még nem voltak jelen Szerbiában, egyre gyakrabban jelennek meg - írja a FruitVeB.

Az éghajlatváltozás miatt meg kell változtatnunk az üvegházak típusát, mert a meglévő üvegházakban nagyon nehéz lesz fenntartani a termelést. Az üvegházakban 15-20 fokkal magasabb a hőmérséklet, mint kint, ezért az árnyékolás kötelező. Ez magas költségekkel jár. Ezenkívül automatikus öntözőrendszereket kell majd bevezetnünk, hogy gyakrabban öntözzük és hűtsük a növényeket

- mondta Csíkos Szabolcs (Sabolč Čikoš) gazdálkodó. Hozzátette, hogy az átlaghőmérséklet emelkedésével a kártevők korábban támadják meg a növényeket, és olyan új fajok jelentek meg, amelyek tizenöt évvel ezelőtt még nem léteztek ebben a régióban. A gazdák szerint tíz évvel ezelőtt a tripszek és az atkák jelen voltak, de sokkal kisebb számban, mint manapság.

A telek enyhék, és ezek a kártevők a talajba húzódva képesek átteleni. A hőmérséklet emelkedésével gyorsan szaporodni kezdenek, és igen nehéz őket megfékezni. Az általunk használt növényvédő szerek hatékonynak számítottak, de a probléma az, hogy a rovarok most sokkal gyorsabban szaporodnak. Tíz évvel ezelőtt például bizonyos rovarok öt generációja volt egy szezonban, most pedig akár tíz generációt is láthatunk egyetlen nyár alatt.

A szakértők megerősítik, hogy az üvegházi termesztés az utóbbi években egyre nagyobb kihívásokkal néz szembe. Ha ez a tendencia folytatódik, a termelőknek intézkedéseket kell bevezetniük az üvegházak túlmelegedésének megakadályozására és az öntözési ciklusok közötti idő csökkentésére. Emellett a tápanyagok kijuttatásának másfajta megközelítésére is szükség lesz a növények felgyorsult növekedési fázisai miatt, valamint a betegségek és kártevők elleni védekezésben is új módszereket kell alkalmazniuk.

A növényvédő szerek kiválasztásakor például a gazdáknak figyelembe kell venniük a növények rövidebb érési idejét. Ezért javasoljuk az integrált védekezést rövid várakozási idejű növényvédő szerekkel vagy biológiai termékekkel, valamint csapdák használatával

– nyilatkozta Sznyezsana Paradjenovics a zrenjanini növényegészségügyi és előrejelző szolgálat (PIS) munkatársa

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?