Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A Kertészeti Egyetem kecskeméti Főiskolai Karán végzett Eggenhofer Tamás már tapasztalt termelőnek számít: a rendszerváltás idején kárpótlásból visszakapott földeken kezdte el a gazdálkodást Sopronnémeti határában. A térség jó minőségű, de nehezen művelhető réti öntéstalajairól, magas talajvízállásáról és szeles időjárásáról ismert. Ma a Belfruct Kft.-hez 52 hektár gyümölcsös tartozik, amiből 39 hektárt az intenzív almáskert tesz ki, a többi az egyszerűbb termesztéstechnológiájú meggyé.
"Ezt a területet az alma szereti igazán, a meggy kevésbé örül a magas vízállásnak. Az ültetvényt folyamatosan megújítjuk, nincsenek 18 évesnél idősebb fáim. Almából 8 fajtával foglalkozom több fajtakörből. Meggyből - amit éppen most rázunk - három fajtát tartok: az Érdi bőtermőt, a cigánymennyet és a Debreceni bőtermőt. Ezek ipari felhasználásra mennek: kompótnak, ivólének" - magyaráz a cégvezető. Az idei évben jó a meggytermés, de a forró április-május miatt rövidült a szedési szezon, ami alaposan leterheli a feldolgozókat is. Eggenhofer Tamás leginkább külföldre értékesít: osztrákoknak, németeknek, de újabban Lengyelországból is érkezik vevő, noha azt gondolnánk, hogy ők végképp nem szorulnak rá a magyar árura. Az elérhető kilónkénti ár 70-150 forint körül alakul.
"Meg kell becsülni a kialakult partneri kapcsolatokat. Ötévente egyszer rosszul alakul a piac, de akkor is oda kell adni az árut. A többi év előbb-utóbb kompenzálni fogja a veszteségeket" - jegyzi meg a kertészmérnök, aki a növényvédelemben is jártas. Meghallgat ugyan minden javaslatot, de a végső döntést saját szakmai ítélete alapján hozza meg. "Egy jó tanácsadó aranyat ér" - teszi hozzá. "Hozzám Hollandiából, Olaszországból és Németországból is érkezik szakember. A tápanyag-gazdálkodástól kezdve a növényvédelmen át mindent átnéznek. Kifejezetten hasznos a friss tudással megismerkedni, és olyanok véleményét kérni, akiket nem érint az üzemi vakság" - utal Eggenhofer az ismert jelenségre: saját hibáinkhoz, rossz gyakorlatainkhoz hamar hozzászokunk, és már észre sem vesszük őket. A külföldiektől tanulta például, hogy a gyümölcsritkítást az almában vegyszerrel is támogatni lehet. Ez a kultúra egyébként is nagy odafigyelést és rengeteg kézierőt igényel, nem árt, ha egy munkafolyamat egyszerűsíthető. Az Eggenhofer-birtokra a munkacsúcsokban évek óta Borsod megyéből érkezik egy brigád: megbízhatóan elvégzik a metszést és a szedést is.
Meggyben idén a cseresznyelégy rajzása volt kifejezetten erős, folyamatosan védelem alatt kellett tartani a gyümölcsöt, a késői érésű Debreceni bőtermőt is. Ott jártunkkor a terület legnagyobb részét kitevő cigánymeggyben zajlott a betakarítás egy 12 éves, vontatott Lipco rázógéppel. Kevés embert igényel a folyamat: egy gépkezelő a 2015-ben beszerzett, 95 lóerős New Holland traktoron ül, egy a rázógépet kezeli, ketten a ponyvát húzzák ki a fák alá, hárman a megtöltött ládák körül sürögnek, ketten pedig két apró kínai gyártmányú kertészeti traktorral vontatják el a begyűjtött gyümölcsöt. 1,5 hektárral tudnak végezni egy nap alatt.
A vontatott rázógép minden egyes hidraulikus eleme külön szabályozható, így 8 cm törzsvastagságtól elvileg 40 cm törzsvastagságig képes megrázni a fát. A gyümölcs 5-10 százaléka persze így is fent marad, de azt már nem sajnálják a seregélyektől (Egyébként 2-3 percenként durran a fülünkbe a madárriasztó hangja.) A gép rázópofája kétfajta gumiból készült. A külső részére puha, mely a kérget védi, a belső kemény, de "légbetétes", hogy a fatörzs alakját is felvegye. Tisztítórendszere kiszívja a felhordón beérkező termésből a lombot, illetve ágmaradványokat. A szerkezet végtelenül egyszerű, Eggenhoferék példánya a 12 év alatt egyszer sem romlott el, ami lényeges szempont a betakarítási munkacsúcsban.
A térségben a jégveszélyre kell még nagyon ügyelni. Ehhez az üzem saját elhárító rendszert épített ki hat évvel ezelőtt. Az acetilén és levegő keverékével működő jégágyút akár a telefonjáról is elindíthatja Eggenhofer Tamás. "A lényege, hogy átkeveri a különböző hőmérsékletű alsóbb és felsőbb légréteget, így a jégszemcsék kisebb eséllyel alakulnak ki. Mióta működik, nem is kaptunk jelentős jeget" - magyaráz a cégvezető. A 14 milliós beruházás egyetlen év alatt behozta az árát. A cégnek nincs saját hűtőháza, mivel egyrészt drága beruházás, másrészt egy külön szakma a post harvest árukezelés. Ha jó a kapcsolat a felvásárlóval és pontos a betakarítás ütemezése, a legegyszerűbb megoldás a hűtőkamionok megtöltése.
Búcsúzáskor Eggenhofer Tamás felül kismotorjára, végignéz a nyílegyenes, füvesített, tip-top ültetvényen. Látszik rajta, hogy büszke rá. Bárcsak tudná, hogy kinek adhatja át, ha eljön az ideje…
Íme, a nála készült videónk: