2024. november 21. csütörtök Olivér

Megmarad a húsmarhatartók támogatása

agrarszektor.hu
A jövőben is számíthatnak az uniós pénzekre a magyar húsmarha tenyésztők, hiába változik meg ugyanis a Közös Agrárpolitika (KAP) rendszere, az állattenyésztésen belül a támogatható fajok köre változatlan marad. Az uniós tagországok közül Magyarországon nőtt a legnagyobb arányban a szarvasmarha-állomány az utóbbi években.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A jobb piaci körülmények és a támogatási környezet miatt idén is növekedett a szarvasmarhák és ezen belül a tehenek száma Magyarországon, és itt nőtt a legnagyobb arányban az állomány az Európai Unióban az utóbbi években - mondta Juhász Anikó, agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkár a XXII. Bonyhádi Állategészségügyi és Állattenyésztési Tanácskozáson. A tejágazat kibocsátása tavaly a két éven át tartó válság ellenére is növekedni tudott, a hazai marhahústermelés pedig úgy tudott bővülni, hogy közben az uniós kibocsátás visszaesett. Növekedett a marhahús exportja is, és annak szerkezete is kedvezően változott, csökkent az élőállat kivitel és nőtt a marhahús kivitele - írja közleményében az Agrárminisztérium.

Ma összesen 879 ezres a szarvasmarha-állomány az országban, amelyből 397 ezer a tehén. Utóbbi adat foglalja magába azt a 35 ezer kettős hasznosítású (hús-tej) tehenet, amelynek túlnyomó többségét a magyartarka fajta adja. 

A termeléshez kötött támogatásokat mintegy 33 milliárd forint értékben tudták lehívni a magyar szarvasmarha-tenyésztők, mindezek mellett pedig átmeneti nemzeti források is érkeztek az ágazatba, és különböző jogcímeken több mint 18 milliárd forintot fizetett ki a kormányzat a termelőknek. Az Agrárminisztérium az átmeneti állami támogatások rendszerét 2020-ig mindenképpen fenn szeretné tartani, ezen belül pedig egyes állatbetegségek megelőzésére, vemhes üszők állategészségügyi szolgáltatásaira, állati hulla ártalmatlanításra és tenyésztésszervezési célok támogatására vannak elkülönített források - emelte ki Juhász Anikó.

A Közös Agrárpolitikán belül megújul a közvetlen kifizetések rendszere, egy progresszív, négyszintű rendszer váltja ugyanis az eddigit. Az állattenyésztés támogatásán belül ugyanakkor változatlan marad a támogatható fajok köre, így továbbra is számíthatnak uniós pénzekre a húsmarha-tenyésztők. A tárca szerint az állattenyésztésben kulcskérdés a termeléshez kötött, piaci és nemzeti támogatások megtartása, a technológiai megújulás támogatása és a legmagasabb állategészségügyi státus fenntartása.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?