Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Megingathatják iparági várakozások szerint Bige László hazai műtrágyapiaci hegemóniáját azok az eljárások, amelyek az utóbbi időszakban a vállalkozó, illetve cégcsoportja ellen irányulnak. A Bige Holdingnak az utóbbi időszakban több versenyhivatali eljárással is szembe kellett néznie, tavaly november óta pedig a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda is eljárást folytat a cégcsoport, illetve a vállalkozó ellen.
A rendőrségi vizsgálatok odáig vezettek, hogy ágazati információk szerint az ötödik leggazdagabb magyarnak tartott Bige Lászlót őrizetbe vették, és gyanúsítottként hallgatták ki, bár az Országos Rendőr-főkapitányság adatvédelmi okokra hivatkozva hivatalosan nem nyilatkozott az ügyben. Az eljárás összefüggésben állhat azzal az akcióval, amelyet a rendőrség és a katasztrófavédelem 2018 novemberében szokatlanul nagy erők bevonásával hajtott végre rajtaütésszerűen a Bige Holding szolnoki műtrágyagyárában. Az akkori információk szerint hulladékgazdálkodás rendjének megsértése és egyéb bűncselekmények gyanúja miatt indult nyomozás.
A műtrágyapiacon a Bige Holding "zászlóshajója" a pétfürdői Nitrogénművek Zrt., ahol a nitrogéntartalmú műtrágyák készülnek, míg az egykori Tiszamenti Vegyiművek privatizálásával megszerzett szolnoki gyárban összetett - nitrogént, foszfort és káliumot tartalmazó (NPK) - műtrágyákat állítanak elő. A nagyobb súlyt kéviselő Nitrogénművekkel kapcsolatban a közelmúltban újra felerősödtek azok az iparági vélemények és várakozások, amelyek szerint a cég tulajdonosváltását rövid időn belül bejelenthetik. Ilyen jóslatok azonban az utóbbi időszakban többször is felröppentek, de az események azt igazolták, hogy ezeknek eddig egyik esetben sem volt komolyabb alapjuk.
A Nitrogénművek értékesítése ellen szól, hogy a Bige Holding Pétfürdőn 2004-2017 között hatalmas méretű, mintegy 450 millió eurós fejlesztéssorozatot valósított meg, amellyel a regionális vezető szerep elérését tűzték célul, és ennek érdekében további beruházásokat is terveznek. Másrészt viszont a Nitrogénművek eredményessége időközben jelentősen romlott, amelyhez jelentősen hozzájárult, hogy tavaly a földgáz és a műtrágyaárak a megszokottal és a várakozásokkal ellentétesen alakultak. Ez a műtrágyaipar valamennyi vállalatára negatívan hatott, de iparági vélemények szerint Pétfürdőn milliárdos nagyságrendű veszteséget okozhatott.
A vállalat potenciális vevői között ma többen a cseh milliárdos politikus-üzletember Andrej Babist említik, aki már most is érdekelt a műtrágyabizniszben. Agrofert nevű csoportja révén tulajdonos például a szlovákiai Vágsellyén üzemelő Duslo műtrágyagyárban, amelynek termékeit a szintén Babis-tulajdonú, hazai agrárintegrátori vállaltként működő bábolnai IKR Agrár Kft. értékesíti a magyar piacon. Hatalmas mértékben erősítené tehát Babis üzleti pozícióit, ha jelenlegi érdekeltségei mellé a Nitrogénműveket is meg tudná szerezni. Egyes hírek szerint Babis esetleges érdeklődésére utalhat, hogy a Nitrogénművek tavaly kibocsátott, 200 millió dolláros vállalati kötvényének jelentős részét a Babis-érdekkör vásárolhatta meg, de erről megerősített információk nem láttak napvilágot.
Másik lehetséges vásárlóként Csányi Sándor OTP elnök-vezérigazgató jöhet szóba, aki már mostanáig is nagyon komoly befektetéseket hajtott végre a hazai agráriumban. Éppen Bige László, illetve a Nitrogénművek elől vásárolta meg 2013-ban a nádudvari KITE Zrt.-t, amely 290 milliárd forint feletti éves árbevételével a legnagyobb agrárintegrátori vállalatnak számít a hazai agrárpiacon. A KITE több mint 10 ezer gazdálkodóval áll kapcsolatban, akiknek ma alapvetően importműtrágyákat értékesít, mivel a cégért folytatott, 2013-as Csányi-Bige-harc után a KITE és a Nitrogénművek üzleti kapcsolatai megromlottak. Nyilvánvaló, hogy a komoly agrárintegrációt építő Csányi Sándor számára nem csak logikus, hanem rendkívül előnyös lépést jelentene, ha a Nitrogénműveket is megvásárolhatná. Ezzel érvényesülne az a - Csányi-tulajdonszerzéseknél rendre hangoztatott - szempont is, hogy a műtrágyagyártó cég magyar érdekkörben maradna.
A magyar tulajdonban tartás Mészáros Lőrinc üzletember színre lépésével is megvalósulhatna, aki ma már az agráriumban is egyre jelentősebb befektetőnek számít. A vállalkozó több komoly agrárvállalatot is felvásárolt az elmúlt években, tavaly pedig azt is bejelentette, hogy - tulajdonképpen Csányi Sándor mintájára - Talentis elnevezésű holdingjába szervezi azon agrárérdekeltségeit, amelyekben a tőzsdén szereplő Opus Nyrt. nem tulajdonos. Mezőgazdasági befolyása szintén ugrásszerűen növekedne, ha a Nitrogénműveket is cégportfóliójában tudhatná, ezért valószínűsíthető, hogy adott esetben élne a Bige-féle műtrágyaüzletág felvásárlási lehetőségével.
A műtrágyagyártás és -forgalmazás azért lehet nagy üzlet, mert a termelőknek az intenzív és eredményes szántóföldi gazdálkodáshoz folyamatosan szükségük van műtrágyázásra. Az Agrárgazdasági Kutató Intézet adatai szerint tavaly a hazai műtrágya-értékesítés 126 milliárd forintot tett ki, és ez mintegy 1,5 millió tonna termék eladását jelentette 60-160 ezer forintos tonnánkénti árakon.
A 1,5 millió tonnás éves mennyiségből a gazdálkodók 1,0-1,1 millió tonna nitrogénalapú és 350-450 ezer tonna NPK-műtrágyát használnak fel. Ebből a Bige-cégcsoport a Nitrogénművekkel 600-700 ezer tonna nitrogénalapú, a szolnoki gyár termeléséből pedig 80-100 ezer tonna NPK-műtrágyát ad el, így exporttevékenysége mellett a nitrogénműtrágyák hazai forgalmazásában 65-70 százalékos piacvezető pozíciót, az NPK-kéban pedig - mintegy 25 százalékkal - meghatározó szerepet képvisel. Ez összességében 50-55 százalék körüli vezető piaci részesedést jelent, míg a magyarországi műtrágya-értékesítés fennmaradó részét a már említett IKR Agrár Kft., az osztrák Borealis L.A.T , a romániai Azomures, illetve több más importőr vállalat bonyolítja le. Az AKI adatai szerint a cégrangsor elején álló tíz műtrágya-forgalmazó cég a teljes műtrágyamennyiség 82 százalékát adta el a termelőknek 2018-ban.