Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az Európai Bizottság Mezőgazdasági Meteorológiai Intézetének (MARS) májusi előrejelzése alapján az 5 éves átlaghoz mérten 3,3 százalékkal lesz kevesebb a repce átlagtermése. A tavalyi évhez képest persze szebbek a számok, de 2018-ban évszázados rekordot döntő szárazság uralkodott Európa nagy részén, és leginkább a legnagyobb repcetermelőket sújtotta. Nem csoda, ha 2018-hoz képest 8,5 százalékkal még több is a mostani átlaghozam uniós szinten.
Németország és Franciország még mindig nem jött teljesen helyre a tavalyi vízhiányból, a MARS szerint még mindig 3,2, illetve 4,5 százalékkal kevesebb termés várható egy hektáron, mint az 5 éves átlag. Ha ehhez hozzátesszük, hogy az őszi talajállapot miatt uniós szinten 13 százalékkal zsugorodott a kultúra termőterülete, akkor borítékolhatóvá válik, hogy az idei szezon nem lesz fergetes a repcemennyiség szempontjából.
Magyarországon az ősztől májusig tartó csapadékhiányos időszak nyomja rá erőteljesen a bélyegét a hozamkilátásokra. Tavalyhoz képest 5,8, az 5 éves átlaghoz mérten 9,2 százalékkal kevesebb repcemag várható egy hektáron a MARS szerint. Ami azt illeti, ezzel a legnagyobb bukók mi vagyunk az egész kontinensen. Hozzánk hasonló hozamcsökkenést egyedül Romániában mutattak ki, szintén az aszályos fél év miatt. Ott a tavalyi eredményektől 2,7 százalékkal, az 5 éves átlagtól pedig 7 százalékkal maradnak el a várt hozamok.
Ukrajnában sem alakulnak jól a termésátlagok, 3,3 százalékos az elmaradás tavalyhoz és 7,4 százalékos az elmúlt 5 évhez képest. Hozzá kell azonban tenni, hogy 28 százalékkal bővült a repce termőterülete az előző szezonhoz képest, ami bőségesen ellensúlyozza a kisebb átlaghozamokat.