Kettészakadt az ország: Így néz ki a repcetermés, és ennyit adnak érte!

Agrárszektor
Hamarosan sárgulnak a becők, itt az ideje számba venni az idei szezon lehetséges kimeneteit. Körbeérdeklődtünk, milyenek az idei termés- és árkilátások Magyarországon. 50 hektáron repcéző termelő éppúgy akadt a merítésünkben, mint 570 hektárnyi repcével rendelkező nagygazdaság. A kilátások nagyon vegyesek. Egy biztos, Európa idén repcehiánnyal fog küzdeni, érdemes megvárni a jó vételi ajánlatot.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Európa repceszűkében lesz

Az Európai Bizottság áprilisban 18,7 millió tonnára korrigálta a közösség repcetermését, de ez is túl optimistának bizonyult. A Coceral (Európai Gabona- és Takarmány-kereskedelmi Szövetség) már csak 17,9 millió tonnával számol.

Ha ez igaz, akkor 2007 óta az idei év hozza a legkisebb repcetermést Európában.

Tavaly még 20 millió tonna repcemagot hordtak a raktárakba az európai gazdák, pedig az az év sem sikerült a legjobban. Ettől most legalább  6,4 százalékkal maradhat el a mennyiség. Ennek oka a Francia- és Németországban kieső termőterület nagysága, ami az őszi aszályos időjárás számlájára írható. Mindkét országban 20 százalék körüli repceterület-csökkenést jegyeztek fel, amit a jobb hozamok csak részben ellensúlyoznak. Európa ezért várhatóan 4,5 millió tonna repcemag importjára szorul a 2019/20-as gazdasági évben. Mindez a termelők nyelvére lefordítva azt jelenti, hogy magas lesz a mag ára.

Magyarország kettévált

Magyarországon ebben a pillanatban 115 és 120 ezer forint közötti áron lehet lekötni repcét bonifikáció nélkül, és az ár emelkedik.

Elég egy pillantást vetnünk az alábbi térképre, hogy világosan lemérhető legyen a csapadék idei jelentősége a várható termés szempontjából. Az ország keleti fele lényegesen kevesebb égi áldásban részesült, hónapokon át sújtotta az aszály. A legrosszabb híreket Békés megyéből és Borsodból kaptuk,ráaádsul ezekben a megyékben az elvetett terület jelentős részét ki is kellett tárcsázni a gyenge kelés, majd az azt követő rovarinvázió miatt.

100 hektáron vetettük el a repcét, és 39 maradt. Annak is a felén csak 1-2 tonnát várok, a többin talán összejön a 2,5 tonna.

Rosszul keltek a növények, és nem bírtam a bogarakkal. De jövőre is elvetem 100 hektáron, mert egyébjént jól fizető kultúra lenne. Nálunk most 117 ezer forintot kínálnak a magértbonifikáció nélkül" - halljuk Békés megye dél-keleti csücskében. Kicsit északabbra egy másik Békés megyei gazdaságban egyenesen azt állítják, hogy az elvetett repceterületek 80 százalékát elveszítették a termelők.

Saját gyűjtés

Borsod megyében a kisebb gazdaságok 1,5-2 tonnás termésre számítanak, hozzátéve, hogy a terület felét kitárcsázták. Egy nagygazdaságban, ahol 570 hektáron tenyészik ez a kultúra, és igazán sokat költenek rá, talán elérik idén a 2-2,5 tonnás üzemi átlagot.

A gyenge kelés után a rovarokkal kellett harcolni, csak ősszel hatszor fújtuk a csávázatlan állományt. Szabályos levéltetű- és bolhainvázió volt. A tavaszt megúsztuk két rovarölőzéssel, de már látom, hogy a repce-gubacsormányos és a -gubacsszúnyog lárvái is itt vannak, a száron és az alsó leveleken pedig megjelent az alternária és a fóma.

Ebben a nagy melegben a legfelső becők hamarosan sárgulni fognak, és két héten belül deszikkálni kell az állományt"- sorolja a növénytermesztési ágazatvezető, aki 115 ezer forintos ajánlatokat hallott a repcére.

Hajdú-Bihar megyében sem jobb a helyzet. A legfeltűnőbb különbség a mostani és a tavalyi állomány között az, hogy idén alacsonyabb és kevésbé elágazódott. Ahol eddig 3 tonna szokott lenni a termés, ott most csak a fele jön össze. Ehhez képest Szabolcs-Szatmár-Bereg megyébenörülnek a 2,7 tonnának. A rovarokkal szemben a Lumiposa - nemcsak itt - egészen jól bevált. Míg máshol 2-4 permetezésre is szükség volt az ősszel, addig azok, akik csávázva kérték a magot, jellemzően megúszták egy védekezéssel. Veszprém megyében kontrollt is hagyott a gazda a csávázás hatékonyságának tesztelésére. Az eredmény: a lumiposás táblát egyszer kellett fújni ősszel, míg mellette a kontrolt ki kelett tárcsázni a rovarkártétel miatt.

Gyenge eredményre számítanak Heves és Komárom-Esztergom megyében, előbbiben a nagyvadakra is sokat panaszkodtak. Az idei tenyészidőszakot egy domoszlói gazda jellemezte szépen: "1985 óta dolgozok, de ilyet, hogy februártól április végéig aszály legyen, még nem tapasztaltam. Májustól meg úszónadrágban közlekedünk a földeken..."

Az ország nyugati fele nemcsak több csapadékot kapott, de a kereskedők is magasabb árakat ajánlanak itt. Míg keleten a 115-117 ezer forint hangzik el a legsűrűbben, addig nyugaton 117-120 ezer forintért vinnék a repcét.


Itt több megyében is azt halljuk, hogy közvetlenül a vetés után is kaptak egy kiadós esőt, amisegített a repcének megerősödni. Problémaként a rovarokat emlegetik a legtöbben, ezzel kapcsolatban a másodvetés két kedvelt növényét, az olajretket és mustárt is sokan hibáztatják. Pontosabban azokat a termelőket, akik ezeket a "rovargazda" növényeket választják egy repcés régióban. Facéliával és pillangósokkal sokkal kevesebb kártevőt nevelnénk ki a táblákon. A 4 tonnás gazdaságokban most leginkább a további esők, illetve a viharos széllel érkező záporok miatt aggódnak.

Ilyenkor már könnyen eltörik a repce szára, főként, ha beteg is, amire ebben a párás melegben nagy az esély.

Mindent egybe vetve ezek a tanulságok

A repce árát hallva, az ország keleti felének ráfizetéses lesz az idei év ebben a kultúrában, míg ott, ahol legalább 2,5-3 tonnás eredmény várható, szép bevételt hozhat. Eldöntheti a nyereséget az is, hogy 3 vagy 8 (!) védekezésre volt-e szükség a rovarok ellen. Utóbbi gazdaságokban ideje megfontolni a csávázást. Bebizonyosodott az is, hogy az egyre melegebb ősz és tél ellenére nem szabad túl sokáig várni a csapadékra, és halogatni a vetést. Tudunk olyan Csongrád megyei gazdaságról, ahol elfagyott a későn vetett repce 90 százaléka (!). Ismét fel kell hívnunk a figyelmet arra, hogy kerülni kell a repcével rokon növények vetését másodvetésben az azonos károsítók miatt. Nagy tanulság volt az is, hogy a helyes talajművelés kulcsfontosságú. Nyáron tilos szántani, ősszel pedig erősen ajánlott lazítani a talajt. Aki most 100 mm esőnél többet kapott, pontosan látja ezt.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?