Óriási károkat okozhat a hőség a gyümölcsösökben: így védekezz a káros sugarak ellen

agrarszektor.hu
Napok óta az erős UV-sugárzásra hívják fel a figyelmünket a meteorológusok, ez az extrém időjárás és hőség pedig a gyümölcsök érését is gátolja. Nehéz a védekezés a napsugárzás ellen, vannak azonban hatékony megoldások, amelyekkel megvédhetjük a terméseket.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

Az extrém időjárás, az erős UV-sugárzás, és a hőség a gyümölcsöket is megviseli, a fejlődő termésekre pedig komoly hatással lehet - mondta Ledó Ferencet, a Fruitveb, Zöldség-gyümölcs Szakmaközi Szervezet elnöke a Magyar Mezőgazdaságnak. Kiemelte, hogy nem könnyű a védekezés, de azért vannak hatékony megoldások. A fajtaváltással és a jól megválasztott technológiával például csökkenthetők a veszteségek, ahol ugyanis van jégháló, ott a sugárzás ellen is védhetjük a gyümölcsösünket. Üvegházaknál és fóliánál ugyanakkor sokan festeni szokták az üveget vagy a fóliát, hogy ne legyen olyan erős a besugárzás - tette hozzá. 

Nem mindegy az sem, hogy milyen színű a takarófólia, a piros színű ugyanis sokkal előnyösebb, míg a zölddel inkább csak kárt okozunk - tájékoztatott Ledó Ferenc. A festékeknél általában az ezüst színt használják, ez ugyanis szórt fényt ad például az üvegházban. Vannak olyan vegyszerek, amelyek mattá teszik a növényeket, a dinnyénél például gyakran alkalmazzák ezt a módszert. A matt dinnyehéj ugyanis nem nyeli el a fényt, és nem tud megégni. Ez egy természetes ásványi anyag, az egészségre nem veszélyes, így senkinek sem kell ettől tartania - hangsúlyozta az elnök. 

A gyümölcsök, amiket Magyarországon termesztünk, 25-30 fok között érzik jól magukat - közölte Ledó. 35 fok fölött lelassul a növény, összezárnak a sztómák, és nem tud úgy dolgozni a növény. A legnagyobb baj akkor van, ha a meleg nap után éjszaka sem hűl le 18-20 fok alá a hőmérséklet. Eddig az volt a szerencse, hogy amikor ezek a hőségnapok voltak, még vissza tudott hűlni a levegő, és a növények éjszaka össze tudták szedni magukat, és fel tudtak készülni a következő nap elviselésére. Sajnos azoban a tartós hőség, valamint az éjszakai meleg ellen semmilyen védekezés nincsen, hiszen az árnyékolás a nap sugarai ellen valóban segíthet megvédeni a növényt, a termést, de az éjszaki meleg ellen nem használható eredményesen.

NEKED AJÁNLJUK
Megfő, megég a gyümölcs a fákon
Növény

Megfő, megég a gyümölcs a fákon

Beindult a kényszerérés, egyre nagyobb problémát okoz a gyümölcságazatban is az extrém hőség és az erős UV-sugárzás párosa.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?