Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében Rakamaz térségében már behordták a kukoricát azokról a területekről, ahová búzát akarnak vetni - ez 30 hektárt érint a 170-ből. "Nem szerencsés a vetésforgó szempontjából, de így jött ki ebben a táblában. Nedves is volt még a kukorica, amikor vágtuk. 130 mázsa volt az átlaga, leszárítva 115 lett" - újságolja a megkérdezett termelő. 140 hektáron vár még rá az aratás, de az árak máris elkeserítik: "38-39 ezret mondanak tonnánként".
A repce attól függően, hogy az adott tábla mennyi esőt kapott, nagyon heterogén képet mutat: az 56 hektár egyik részén már 8-10 leveles, máshol meg még csak 4 leveles.
Baranyában 3 tonna tonnás hektáronkénti átlagterméssel takarították be a magas olajsavas napraforgót, amiért bonifikálva 119-120 ezer forintot kapott a termelő. Ez az ár egy picivel jobb is, mint a tavalyi volt. Összesen 145 hektárról takarították be a növényt. A kukoricát még nem vágják. "Sajnos a fuzáriummal lesz némi gond, pedig ez az évjárat nem volt különösebben csapadékos. Virágzáskor viszont többször is esett. Most abban bízunk, hogy a természetes száradás leállítja a gombát. Már 16%-os víztartalomnál járunk, hamarosan megindul a kombájn. 80 hektárról fogjuk betakarítani. Azt hallom, 43 ezer forint lesz az ára tonnánként" - sorolja a gazda.
A repce 80 hektárt foglal el, szépnek látja a termelő. Szerencsére itt kelés előtt és után is kapott csapadékot a vetés, az állomány most 6-8 leveles. A csávázás ellenére egyszer már rovarölőzni kellett, hamarosan szükség lesz regulátorozásra is. A búzát már javában vetik, az utóbbi években mindig október elején sor kerül erre.
Fejér megyében egy intenzív gazdaságban a 40 mázsát is elérte a normál napraforgó termése, bonifikáció előtt 90 ezer forint, azután 100 ezer forint volt az átvételi ára. A kukorica 100 mázsa körülinek ígérkezik, nem fuzáriumos, 16 százalék nedvesség körül jár, ma kezdődött az aratása.
- hangzik az elégedett összegzés. Most az új vetés 6 leveles állapotnál jár, még egyszer sem rovarölőzték. A táblákat a környező zöldítésekből támadó rovarkártevők miatt körbeszegik. A termelő elégedetlen az uniós előírással. Ahogy mondja, a korábban gyom- és kártevőmentes táblákon most mindent ellepnek a károkozók. A pohánka jó ugyan a repcekártevők visszaszorítására, de aztán éveken át gyomosít, és a talaj a tapasztalata szerint sokkal tömörebb a zöldített táblákban.
A kukorica még 20%-os víztartalomnál jár Győr-Moson-Sopron megyében, csak a jövő héten várható a kombájn megindulása. Gyengébbnek látszik a termése a tavalyinál, 7 tonna körülinek mutatkozik. A környékben nagy a vadkár, elsősorban a szarvasokkal gyűlik meg a gazdák baja.
Az aszályt okolja a gyengébb termésért - az egész szezonban 300 mm eső esett -, így viszont a fuzáriummal nincs probléma. Egy másik termelő ugyanebben a megyébena 28 mázsás napraforgóval elégedetlenkedik, pedig a magas olajsavas hibridre 107 ezer forintos alapáron szerződött le, ami bonifikáció után 115 ezer forintot biztosan megér. Az árpa és a búza vetése már zajlik a korábbi napraforgóterületeken. A gazda szerint az idei év termése és árai összességében közepes eredményt hoztak. Örül neki, hogy nem volt szójája, mert a gazdatársaknál 1-2 tonnás hozamokkal takarították be a babot.
Egy alapvetően szántóföldi kertészeti kultúrákra szakosodott gazdálkodó Győr-Moson-Sopronban arról számol be, hogy a burgonya intenzív öntözés melett 50 tonnás termést hozott.
- sommáz. Szerinte a legnagyobb baja a magyar termelésnek, hogy a fejlesztésekben a gépparkig jutott el, míg a post-harvest fázisra, azaz a tárolásra, csomagolásra, raklapra szerelésre nem költött, és gyengék azok a szövetkezeti formák is, amelyek ezt az egyes termelők helyett közös beruházásként megvalósíthatnák. A másik kulcsfontosságú terület az öntözés, ezt mindenkinek érdeke fejleszteni. A gazdálkodó úgy véli, az idei lengyel és német termés ugyan jobb lesz a tavalyinál, de még így is csak gyenge közepes, ami a reményei szerint magas árakat hozhat. Kilónként 50 forint felett kell hogy átvegyék az ömlesztett árut.
A hagyma közepes termést adott, ami 60 tonnát jelent hektáronként, és az ára is közepesnek mutatkozik, kilónként 60 forint. A termelési költségek viszont nőttek a munkaerőhiány miatt. Sok fejtörést okoznak a növényvédelmi kihívások is, miután egyre csökken a bevethető szerek palettája és a szermaradék-előírások is szigorodnak. Pedig itt aztán van gond a rovarkártevőkkel, vírusvektorokkal, fitoplazmákkal, gombákkal és baktériumokkal is. A burgonya stolbur betegsége ellen gyakorlatilag nem létezik hatékony védekezés. A gazdálkodó az angol szomszédjától lesett el termelési technológiákat, tavasszal már tőle érkezik az a bérgép is, amelyik 90 centis sortávra fogja ültetni a burgonyát.