Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az elmúlt években jellemző tendencia, hogy egyre melegebbek a telek, ez a felmelegeéds pedig a gyümölcsfák számára nem túl szerencsés - mondta az InfoRádiónak Mártonffy Béla, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara országos kertészeti és beszállítói osztályának elnöke. Bár már a december és a január is melegebb volt a szokásosnál, ez talán még nem okozott semmilyen problémát, mert abban az időszakban mélynyugalmi állapotban vannak a fák, melyből nagyon nehéz kimozdítani őket. Elmondása szerint nagyjából február közepén kezdődik a kényszernyugalmi időszak, ami alatt az időjárástól függően indul el a nedvkeringés a fákban, a mostani melegebb időjárás pedig valóban elindította a természetet.
Már most lehet látni olyan csonthéjasokat - a mandula mellett már az őszibaracknál és a kajsziféléknél is -, amelyeknél megduzzadt rügyek vannak, és egy későbbi nagyobb hideg, illetve fagy kellemetlen, akár terméskiesést okozó állapotba hozza ezeket - tette hozzá Mártonffy. Kiemelte, hogy emellett van egy egyértelműen rossz jelenség is: a kórokozók és kártevők áttelelése, mert a melegebb idő kevésbé ritkítja meg ezeket, sőt a délről betelepülő fajok is itt maradhatnak, ennek pedig a növényvédelem miatt jelentős költségnövelő hatása van. A védekezést ráadásul nagyon megnehezíti, hogy az Európai Unió egyre több növényvédő szert von ki a forgalomból, ezért egyre nagyobb igény mutatkozik a gazdák részéről, hogy minél több Nyugat-Európában engedélyezett szert használhassanak.
Jelenleg még nem lehet terméskiesésről beszélni, de egy váratlanul érkező nagyobb hideg okozhat ilyet akár rügykárosodáson keresztül, vagy a későbbiekben a virágzás idején - hangsúlyozta Mártonffy Béla. Magyarországon elő szokott fordulni a virágzási fagy, ami mind a csonthéjas, mind az almatermésű kultúrákban komolyabb terméskieséshez vezet. Az elmúlt években 30 százaléktól 70-80, de volt olyan terület, ahol 100 százalékos fagykár is előfordult - emelte ki a szakember.