Óriási felfedezés: ezzel a módszerrel a legnagyobb forróságot is túlélhetik a növények

Óriási felfedezés: ezzel a módszerrel a legnagyobb forróságot is túlélhetik a növények

agrarszektor.hu
Az öntözéses módszerrel termesztett növények nem csak azért produkálnak olyan jó terméshozamokat, mert folyamatos vízellátáshoz jutnak, hanem azért is, mert a párologtatással folyamatosan hűteni tudják magukat, derítette ki egy amerikai kutatócsoport. Az Illinois-i Egyetem tudósai kiszámolták, hogy ezeknek a terméshozamoknak 16%-a közvetlenül abból fakad, hogy a növények a legnagyobb forróságokban is lehűthetik magukat.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Megdöbbentő eredményre jutott egy, az Illinois-i Egyetem tudósai által vezetett amerikai kutatócsoport. A vizsgálataik ugyanis azt bizonyították, hogy a öntözéses módszerrel termesztett növények terméshozamának 16%-a közvetlenül az öntözés növényeket hűsító hatásának köszönhető, írta meg a Future Farming.

Ez a kutatás rámutat arra, hogy az öntözés során a növények hűtése nem elhanyagolható mértékben járul hozzá a terméshozamhoz. Ez a hatás fontosabbá válhat a jövőben a folyamatos felmelegedés és az egyre gyakoribb aszályok miatt

- mondta Yan Li, a tanulmány vezető szerzője, aki jelenleg a Beishida (Pekingi Normal University) docense.

Az öntözés során a növények a transpirációnak nevezett vízgőzladási képességükkel, valamint a talajból elpárolgó vízzel hűtik magukat. A transpiráció során a növények a leveleiken található apró gázcserenyílásokon, a sztómákon párologtatják el azt a vízmennyiséget, amire nincs szükségük. A transpiráció csak olyankor megy végbe, amikor elég nedvesség van a talajban. Ha a gyökerek azt érzik, hogy a talaj száraz, bezárják a sztómáikat, hogy megakadályozzák a vízvesztést. Ha túl sokáig áll fenn ez az állapot, a növények felhevülnek, és a szárazság stresszhatásként jelentkezik bennük, ami olykor hozamcsökkenést is okozhat.

Mivel a talaj víztartalma és a hőmérséklet ennyire szélválaszthatatlanul kapcsolatban állnak egymással, a tudósoknak ki kellett találniuk egy olyan innovatív megközelítést, amivel a nagy egészből elkülöníthették az öntözés hűtőhatását. Az eljárás során a csoport Nebraska állam 2003 és 20016 közötti, műholdaktól származó növényhőmérsékleti és biomassza adatait, öntözési térképeit és megyei szintű kukorica terméshozamait elemezte.

Az öntözött és a csak természetes csapadékmennyiséget felhasználó területek összehasonlításával a kutatók megállapították, hogy az öntözés 81%-kal nagyobb terméshozamokat eredményezett, amiből 16% volt összefüggésbe hozható a víz hűtőhatásával, a többi 84% pedig az általános vízellátottságból fakadó növekedés volt. Az öntözés emellett a csak csapadékot felhasználó területekhez képest mintegy 1,63 Celsius-fokkal csökkentette a talajszint hőmérsékletét júliusban.

Azoknál a növényeknél, amelyeket az Amerikai Egyesült Államok nagy kukoricatermesztő államainak öntözött részein termesztettek, főleg Nebraskában és a Közép-Nyugat nyugatabbi államaiban, mind érezni lehetett ezt a hűtőhatást. A növények egyszerűen jobban érzik magukat a hűvösebb környezetben

- mondta Kaiyu Guan, a projekt egyik résztvevő professzora.

Yan Li beszámolt arról is, hogy az öntözés kettős hozzájárulásának felismerése jobb hozambecsléseket hozhat majd a jövőben. Az öntözés hűtőhatását ugyanis az eddigi modellekben jobbára figyelmen kívül hagyták.

Amikor a hozambecsléssel foglalkozók elkészítik a modelljeiket, fel kellene ismerniük, hogy ez a hűtőhatás az öntözött termőföldeken komoly jelentőséggel bír, és ezt is bele kellene venniük a számításaikba

- mondta Yan Li.

Kaiyu Guan hozzátette, hogy ez nem csak Nebraska öntözött termőföldjein számíthat. A felmelegető éghajlat következtében arra lehet számítani, hogy a növényeknek több vízre lesz szükségük, hogy ugyanolyan hozamokat produkáljanak, mint most. A kukoricatermelő államok egy része azonban még él az öntözés lehetőségeivel, pedig lehet, hogy nem ártana elgondolkodniuk a dolgon.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?