Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A diverzifikációt is befolyásolhatja majd a tényleges, a bejelentett vetési idő, hiszen a diverzifikációba, azaz a térbeni elhelyezkedés számításában, azon kultúrák kerülnek beszámításra, s ez lehet a másodvetés is, amelyek a tárgyév május 1-jétől szeptember 30-ig terjedő időszakban a leghosszabb ideig vannak jelen a mezőgazdasági termelő egységes kérelmében, olvasható a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) oldalán. E szerint tehát a másodvetéssel a gazdálkodó a diverzifikációs követelményeit is teljesítheti, de ha nem figyel rá oda, esetileg el is ronthatja azt.
A fenti terveket a későbbiekben az egységes kérelem felületén realizálni is kell, azaz a megvalósított másodvetés, ökológiai jelentőségű másodvetés és zöldtrágyázás céljából elvetett másodvetés tényleges vetését, annak tényleges helyét és az esetleges betakarítását vagy beforgatását követő tizenöt napon belül be kell jelenteni. A tényleges vetési, betakarítási és beforgatási időpontokat külön-külön kell bejelenteni. Amennyiben valaki elmulasztja a bejelentést, úgy a tervezett agrotechnika nem kerül figyelembe vételre.
Ha időközben az eredeti terv a vetési helyet, vagy időpontot, illetve összetételt tekintve megváltozik, még lehetséges ezek módosítása és új másodvetés bejelentése. Azonban ennek feltétele, hogy az egységes kérelemben előzetesen bejelentett terület mérete nem változhat. A fentieken túl lehetőség van az úgynevezett "hagyományos másodvetés" bejelentésére is. Itt nem szükséges az egységes kérelemben előzetesen a tervet felvinni.
Mikor is lehet szükséges a hagyományos másodvetés alkalmazására? Valamennyi területalapon támogatást igénylő számára alapvető a "Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot" előírásainak megtartása a kölcsönös megfeleltetés részeként. Ezen előírások egyike a vetésváltás szabályai, melynek a növényvédelmen túl talajvédelmi kihatásai is vannak. Amennyiben valamely gazdasági vagy egyéb tényező következtében a gazdálkodó nem tudja tartani az előírást pl. még a 3. évben is tökre oltott dinnyét termelne, vagy búza és búza után ismét búza jönne, úgy a vetésváltást megtörheti azzal, ha másodvetésben más növényt termeszt pl. zöldtrágyának, vagy takarónövénynek. Ezt nem kell feltétlenül előre tervezni, azonban a vetést itt is a megtörténte után 15 nappal az egységes kérelem felületén jelenteni kell, s majd a beforgatást, betakarítást is.
Fontos valamennyi másodvetésre, hogy nem vehető figyelembe, ha a vetés október 31-e és a tárgyévet követő év február 15-e között valósul meg, valamint ha a vetéstől számított legalább hatvan napig nincs jelen a mezőgazdasági termelő földterületén.