Makro adatok a gazda szemével: Meglepetés csak első látásra - Növényi termékek külkereskedelme

Makro adatok a gazda szemével: Meglepetés csak első látásra - Növényi termékek külkereskedelme

Takarék Agrár24
Befutottak augusztus elején a KSH-tól a legfrissebb (májusi) külkereskedelmi adatok. A pandémiás időszak fényében első olvasatra meghökkentő is lehet, amit látunk, ám a növénytermesztés sajátosságait, az ágazat által termelt termékek felhasználását mindenképp figyelembe kell vennünk ahhoz, hogy ezt a növekményt kontextusba helyezve is megértsük.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Növényi termékek kategóriában, mennyiségi alapon jelentősen, 44,9 %-kal (év/év) nőtt az exportunk értéke 2019. májusához viszonyítva. A 2015 és 2019 közti évek első öt havi átlagteljesítményéhez képest is 25 %-os a többlet teljesítmény, miközben az import számottevően nem változott. Hasonló export teljesítményt 2017-ben tudtunk utoljára produkálni.

A növényi termékek kategóriáján belül a legnagyobb súllyal a gabonafélék szerepelnek. Ezek kiviteli mennyiségét elsősorban az év elején rendelkezésre álló készletek, illetve a belföldi felhasználás befolyásolhatja. 2020. elejére vonatkozó végleges statisztikai adatunk még nincs, így saját becslésünk szerint a tavalyi terméseredmények fényében a nyitókészlet mintegy 5-7 %-kal lehetett kisebb.

Tehát valaminek történnie kellett a hazai felhasználásban. Kérdés, hogy mi volt a 2017-es évhez hasonló jellemző esemény 2020-ban. Röviden a válasz: madárinfluenza járvány, aminek következtében jelentős mennyiségben csökkent az állatlétszám, s ezáltal a gyártandó takarmány mennyisége is. S vajon az az alapanyag kereskedő/termelő, aki takarmány alapanyagként szállította a búzát/kukoricát, s most nem jelentkezett kereslet a terméke iránt, nem választotta inkább azt, hogy rendkívül magas EUR/HUF árfolyam mellett exportálta a terményeit? Persze nem magyarázható az export növekmény oka kizárólag a járvánnyal, ám a KSH éves élőállat értékesítési adatai szerint azon években, amelyekben több állat kerül vágásra, ott a kivitel értéke alacsonyabb.

Jelentős változásokat látunk idén a gabonapiac mellett a zöldség külkereskedelemben is, mert az árváltozások mindkét irányba megmozgatták a növényi termékek határon átnyúló forgalmát az alábbi ábra szerint is.

Forrás: KSH 2020, Takarékbank Agrárcentrum szerk.

Az ábra tanulsága, hogy az elmúlt öt évben soha nem volt még ekkora differencia a zöldségfélék behozatali- és kiviteli ára között. Tehát 2020 első öt hónapjában feltételezhetjük, hogy külkereskedelmi termékszerkezetünk is változott.

Mélyebbre fúrva a friss adatokban látható, hogy az export növekedést két termék, a paradicsom és uborka kiviteli mennyisége okozta, importunkat pedig alapvetően a burgonya befolyásolta, utóbbi jelentősen. A burgonya import mennyiség 2019 azonos hónapjához viszonyítva több, mint 500 (!) %-os növekedés mutat, fizikailag is súlyos ezer-tízezer tonnákról beszélhetünk.

A teljes zöldség importunk csökkenő átlagárait tehát a közel dömpingszerűen beérkező burgonya okozhatta, aminek euróban mért átlagára gyakorlatilag 2015-ös színvonalra esett vissza. Az exporton belül viszont a paradicsom és uborka termesztők örülhettek leginkább, mert mind a mennyiségek, mind pedig az áraik nőttek.

Az öröm csak átmeneti lehet, mert a szezonálisan megszokott szinthez képest az eurós árak nem tudnak tartósan elszakadni. Lényeg a lényeg, a burgonya egy jól, sokáig tárolható zöldségféle, amiből feltehetően a kereskedők nagyobb mennyiségben raktároztak be, tekintettel a március havi "pánikvásárlásos" időszakra.

A teljes növényi termék kivitelünk hiába mutat közel 50%-os növekedést mennyiségben, devizában mért értéke összességében sajnos nem tudott nőni, mert a gabonafélék a súlyuknál fogva kioltották a zöldség export pozitív mennyiségi és árazási hatását.

Írta: Héjja Csaba, Takarékbank Agrárcentrum

Támogatott tartalom! A cikk megjelenését a Takarékbank támogatta.

Címlapkép forrása: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?