Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A tudósok által épített kísérleti eszköz, amit 'photosheet'-nek kereszteltek, széndioxidot, vizet és a nap sugarait használja fel, amelyekből oxigént és hangyasavat állít elő. A hangyasav eltárolható, közvetlenül felhasználható, vagy hidrogénné is átalakítható üzemanyag felhasználási céllal. Jó hír, hogy nincs szükség drága alapanyagokra és katalizátorra a széndioxidból többek közt oxigént előállító reakció sikerességéhez, amely ezek után önjáróvá válik napsugárzás mellett.
A tudósok maguk is meglepődtek, hogy mennyire hatékony az új folyamat, szinte semmilyen melléktermék nem keletkezik - a korábbi kísérleteiknél ezekkel több gond is volt -, csupán tiszta oxigén és hangyasav. A prototípus egyelőre 20 négyzetcentiméter felületű, de elvileg könnyen és különösen magas költségek nélkül skálázható nagyobb méretre is. A hangyasav megfelelő oldat formájában biztonságosan tárolható és később átalakítva üzemanyag célra felhasználható.
Minden kísérleti technológia csak évek múltán tud kereskedelmi forgalomba kerülni, de mindenképp biztató, hogy több hasonló kísérlet is zajlik, részben sikeresen a globális felmelegedés leküzdése érdekében. Kánikula esetén a növények csökkentik a gázcsere mennyiségét a víz megőrzése érdekében, de ezzel a saját fotoszintézisük hatékonysága is romlik, ami negatívan hat a terményhozamokra. Ha sikeres és költséghatékony lesz a mesterséges "fotosztetizáló" táblák előállítása és felhasználása, a klímaváltozás lassítása révén a mezőgazdaság számára is előnyöket hordozhat.
Írta: Antal Áron - Takarékbank Agrárcentrum