Gyakorlati témák gazdálkodóknak: Van-e valódi alternatívája a kukoricának?

Gyakorlati témák gazdálkodóknak: Van-e valódi alternatívája a kukoricának?

Takarék Agrár24
Elsőként egy találós kérdés: mi az, ami a kukoricánál jobban ellenáll a hőségnek, kevesebb vízzel nagyobb termést ad, rezisztens a kukoricabogárra, alacsonyabb inputigényű és vetőmagjának ára is jóval olcsóbb, mindig nagyobb termést hoz azonos száraz termőhelyen, és magasabb a fehérjetartalma?

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A helyes válasz a cirok, amelyből hazánkban túlnyomórészt a szemescirok és silócirok ültetvényei találhatóak meg. A klímaváltozás hatásai iránti szkepticizmus eltűnésével párhuzamosan értékelődnek fel a jó stressztűrő és termőképességű növények, így a cirokfélék is. A KITE egy 2018-ban közreadott - "A cirok a jövő alternatív takarmánynövénye" c. - cikke alapján globálisan 42 millió hektáron termelt szemescirok európai területe 700 ezer hektár. Az évente növekvő termelés felfutásának oka részben a kukorica és a szója visszaszorulása, amelynek két fő oka van: részben a klímaváltozás, másrészről a toxinok jelentette veszély. Az elmúlt évtizedekben elsavanyodott talajokban mind nagyobb koncentrációban vannak jelen a káros penészgombák. Ehhez párosul a klíma változása; az egyre gyakoribb szélsőséges időjárási jelenségek, köztük a forró, olykor csapadékos nyár. A párás közeg kedvez egyes betegségek elterjedésének. A szemes gabona és a kukorica különféle toxinjai, a tejelő tehenészetek által felhasznált silókukorica vagy lucerna magas aflatoxintartalma már Magyarországon is okozott gondokat. A rákkeltő gombamérget a penészgombák termelik.

Az ipari alapanyagként, díszállateledelként, szemestakarmányként és szilázsként is felhasználható cirok ezért várhatóan felfutás előtt áll, és a kukoricatermesztésre csak korlátozottan alkalmas területeken lehet jó alternatíva. Az utóbbi években magas fehérjetartalmú és gluténmentes lisztjéből péksütemény ill. puffasztott, extrudált táplálék is készül.

A cirok takarmányként való felhasználása nemcsak a szemtermése miatt lehetséges. Szilázsként hasznosítva szintén kiemelkedő jelentősége van a szárazságtűrésnek, de emellett bőséges, 5-11 t/ha-os hozama és az emészthetősége is fontos szempont a felhasználásában.

A fentiek mellett biomasszaként hasznosulhat, azaz a biogáz előállítására is alkalmas energianövény. Javára szól még, hogy a gabona- és kukorica betakarításához alkalmazott eszközrendszer esetében is felhasználható. Ráadásul még bioetanol is előállítható belőle, főzés és enzimek hozzáadása nélkül.

Hátránya nem is létezik?

Akad azért az is; ezen az égövön csak szezonálisan áll rendelkezésre. A piacon még a kelleténél kevesebb cirokárualapot a tervezhetőség miatt magasabb szintre kell emelni.

Mi a megoldás?

Ahhoz, hogy a növekvő termőterületeken magas hozamú és egészséges, a fenti erényeket továbbvivő hibrideket fejlesszenek, hazánkban is sokat tesznek a kutatók. Az alábbi ábrán a legfőbb EU-s vetőmag előállító országok részesedésének aránya látható.

A keresleti dinamika és az alacsony készletek arra ösztönözték az EU vetőmag-előállítóit, hogy jelentősen növeljék a vetőmagelőállításra szánt területeket. Egy, a közelmúltban végzett felmérés szerint ennek a területnek a nagysága 2020-ban 1705 hektár, ami 58 %-os növekedést mutat az előző évihez képest, és így lehetővé válik a jövő évben várható keresletnövekedés kielégítése.

A vetőmagelőállításban két ország, Franciaország és Magyarország jeleskedik. A fenti arányú terület növekedésből előbbi 70, utóbbi 53%-kal vette ki részét, miközben a termőterületek mérete 895 ha-ra ill. 585 ha-ra emelkedett.

forrás: shorgum-id.com

Írta: dr. Hoóz András - Takarékbank Agrárcentrum

Támogatott tartalom! A cikk megjelenését a Takarékbank támogatta.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?