2024. november 21. csütörtök Olivér
Aggasztó hírek érkeztek a körtetermésről: ezt senki sem teszi zsebre

Aggasztó hírek érkeztek a körtetermésről: ezt senki sem teszi zsebre

agrarszektor.hu
A 2021/2022. gazdasági évben (július-június) előreláthatóan mintegy 4 százalékkal fog nőni a körte globális termése, derült ki az USA mezőgazdasági minisztériumának (USDA) prognózisából. Az Európai Unió körtetermése azonban 26 százalékkal lehet kevesebb a 2021-es tavaszi fagykárok miatt, ráadásul átrendeződés figyelhető meg a legnépszerűbb fajták között. A magyar körtetermesztők különösen megsínylették a tavalyi évet, az elmúlt 20 év egyik leggyengébb termését takarították be tavaly, idén az import növekedése várható.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Az USA mezőgazdasági minisztériumának (USDA) előrevetítése szerint a körte globális termése várhatóan 4%-kal 23,4 millió tonnára nő a 2021/2022. gazdasági évben (július-június) az előző szezonhoz képest - olvasható az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) Piaci Árinformációs Rendszerének (PÁIR) friss jelentésében. Kínában 1,5 millió tonnával 18 millió tonnára emelkedhet a volumen, a Dél-afrikai Köztársaságé az előző évihez hasonlóan 425 ezer tonna körül alakulhat, míg Argentína termése 4%-kal, vagyis 590 ezer tonnára, Chile termelése pedig 7%-kal, összesen 217 ezer tonnára csökkenhet.

A Világ Alma és Körte Szövetségének (WAPA) adatai szerint az Európai Unióban (beleértve az Egyesült Királyságot is) a tavaszi fagykárok miatt az előző évinél 26%-kal kevesebb, 1,6 millió tonna körte termett 2021-ben. Olaszországban a körtekibocsátás az előző évihez képest 67%-kal volt kevesebb, összesen 202 ezer tonnát tett ki 2021-ben. Belgiumban 10%-kal, vagyis 354 ezer tonnára, Hollandiában 15%-kal, azaz 340 ezer tonnára, Spanyolországban pedig 2%-kal, 300 ezer tonnára csökkent a körte termése, ezzel szemben Portugáliában 36%-kal nőtt a termés volumene, ami így elérte a 189 ezer tonnát is. A közösségben a Conference fajta termése 11%-kal, 873 ezer tonnára csökkent, a Fétel apáté 79%-kal 53 ezer tonnára esett.  2021-ben a Vilmos fajta mennyisége 51%-kal (126 ezer tonnára) csökkent a 2020. évihez képest, ezzel az uniós fajtaszortimentben a harmadik helyre csúszott. A második a Rocha fajta lett, amelyből viszont 36%-kal nőtt a mennyiség.

A WAPA adatai szerint 2022. január 1-jén 661,5 ezer tonna körte volt az uniós hűtőházakban, ami 18,2%-kal maradt el az egy évvel korábbi mennyiségtől (Conference-ből 15%-kal kevesebb, mintegy 451,2 ezer tonna volt raktáron; Fétel apátból 89%-kal kevesebb, mindössze 10,8 ezer tonna). Az Európai Unió friss étkezési célú körtekereskedelmének döntő hányada a tagországok között zajlik. Az unió belső piacán a friss körte legnagyobb szállítói Hollandia, Belgium és Olaszország, a legnagyobb importőr Németország. A közösség friss étkezési célú körtekivitele 4%-kal 280 ezer tonnára, míg a behozatala 1%-kal, összesen 169 ezer tonnára csökkent 2021 első tíz hónapjában az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az EU-n kívüli körteexport fő célpiacai Fehéroroszország és az Egyesült Királyság, az első számú beszállító a Dél-afrikai Köztársaság, Argentína és Chile volt a jelzett időszakban.

A KSH adatai szerint Magyarországon 2020-ban a tavaszi fagyok miatt az elmúlt 20 év egyik leggyengébb termését, 20,3 ezer tonna körtét takarították be. Ez végül a legpesszimistább, 16-17 ezer tonnás várakozásnál jobb lett, de még mindig durván elmarad az átlagos évekre jellemző 30-40 ezer tonnás termésmennyiségtől. A legnagyobb területen Alexander/Bosc kobak fajtát termesztenek, valamint jelentős még a Vilmos és a Packhams Triumph fajták területe is. Szakértők szerint 2021-ben az átlagosnál kevesebb körte termett. Az ország helyzetét nehezíti, hogy a körtetermesztés az elmúlt évtizedben közel 30%-kal esett vissza, a meglevő ültetvények nagy része pedig elöregedett, vagy kiöregedőfélben van - amint azt dr. Apáti Ferenc az Agrárszektornak elmondta.

EZ IS ÉRDEKELHET

A KSH adatai szerint Magyarország 10%-kal több, összesen 5,51 ezer tonna friss körtét importált (elsősorban Hollandiából) 2021. január-november között 2020 azonos időszakához képest. A friss körte kivitele 69%-kal, vagyis 74,7 tonnára csökkent ugyanekkor. Az AKI PÁIR adatai szerint a Budapesti Nagybani Piacon a 2021. évi betakarítású körte termelői ára július és december között átlagosan 1%-kal, 523 forint/kilogrammra emelkedett az előző év azonos időszakához képest. Az év első öt hetében a belföldi Alexander/Bosc kobak fajta volt jelen a kínálatban, átlagosan 596 forint/kilogramm termelői áron. Az import Alexander/Bosc kobak fajta nagykereskedelmi ára 20%-kal, 762 forint/kilogrammra, a Fétel apáté 8%-kal, 766 forint/kilogrammra, a Vilmosé 7%-kal, 731 forint/kilogrammra, a Santa Maria fajta ára 21%-kal, 761 forint/kilogrammra emelkedett ugyanekkor.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?