Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Már a 18. század közepe óta ismert a szalicilsav lázcsillapító, gyulladáscsökkentő hatása, emellett a humán gyógyászatban az aszpirin hatóanyagaként ismert vegyület a növényekben a kórokozók elleni védelmi mechanizmusokban jelátvivő funkciót is betölt - írja a Qubit. A Science Advances folyóiratban nemrég megjelent tanulmány szerzői arról számoltak be, hogy a szalicilsav ezen felül a növényi klímaadaptáció kulcsa is lehet. A Univesity of California Riverside növénygetenetikei kutatócsoportja a közkedvelt laborfajnak számító lúdfű palántákon vizsgálta a klímaváltozással fokozódó stresszhelyzetek hatásait. A kutatók abból indultak ki, hogy a magas intenzitású fény hatására az állati és növényi szervezetben olyan reaktív oxigéngyökök termelődnek, amelyek nagyobb dózis esetén visszafordíthatatlan és pusztító károsodásokat, jobb esetben csak az emberi szeplőkhöz hasonló elváltozásokat okoznak.
A kutatócsoport eredményei azt mutatták, hogy amikor kevésbé pusztító volt a fény intenzitása, akkor a reaktív oxigéngyökök megjelenése nyomán speciális MEcPP molekulák szintetizálódtak, amelyek beindították a szalicilsav termelődését a növényekben. Mint kiderült az MEcPP szintézisét a szárazság, valamint hőstressz hasonlóképp aktiválta. A növénygenetikusok szerint a szalicilsav további szerepének vizsgálatával fény derülhet arra is, hogyan alkalmazkodhat a növénytermesztés a megváltozott klimatikus viszonyokhoz.