Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A pillangósvirágúak családjába tartozó lucerna (Medicago sativa) mindig fontos takarmánynövénynek számított Magyarországon, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatbázisa alapján a 2000-es évek elejétől folyamatosan csökkent a hazai termőterület. Csaknem 10 év alatt a közel 160 ezer hektárról alig több mint 123 ezer hektárra esett vissza a lucerna vetésterülete. 2009 és 2015 között körülbelül 125 -135 ezer hektáron termesztették ezt a növényt, majd 2014-ben (az Európai Unió költségvetési ciklusának kezdetén) elkezdett nőni a lucerna vetésterülete, majd 2016-ban jött egy komoly megugrás, amikor az előző évi, valamivel több mint 134 ezer hektárról mintegy 41%-kal nőtt meg a lucernával vetett területek nagysága, meghaladva a 190 ezer hektárt is. Azóta folyamatosan 190-220 ezer hektáron termesztik ezt a növényt Magyarországon, bár a 2022-es év egy újabb komoly növekedést hozott e takarmánynövény termesztésében, ami nem kis részben az idei év január 1-jével meginduló agrárkörnyezetgazdálkodási pályázatnak (VP-AKG) köszönhető. A KSH idei júniusi elemzése azonban azt mutatja, hogy idén már mintegy 224 ezer hektáron vetettek lucernát a magyar gazdák.
Vetőmagfronton némileg bonyolultabb a helyzet, mert bár Magyarországon viszonylag nagy területen (megközelítőleg 2 ezer hektáron) zajlik a lucerna vetőmag előállítása, az igények kicsit magasabbak, mint amit a termelők nyújtani tudnak, így a keresleti piac hatásai érvényesülnek, nemcsak hazánkban, de egész Európában. Ez pedig magasabb árakat eredményez, ráadásul a megnövekedett igények és a növény termesztéséhez kapcsolódó támogatások miatt azonban szinte borítékolni lehet, hogy a következő időszakban is magas lesz az érdeklődés a lucerna iránt.
Az Enyingi Agrár Zrt. 2022-ben 334, a holding egészét tekintve pedig 442 hektáron vetettek lucernát idén. A Fejér megyei vállalat növénytermesztési főágazatvezetője, Szilárdi József az Agrárszektornak elmondta, hogy az első kaszálás még jónak volt mondható, de a második és a harmadik kaszáláson már látszottak az aszály hatásai, a negyedik kaszálás pedig kitolódott, meg kellett vele várni a silózás utáni esőzéseket. Összességében azonban egy közepes termés lett idén - fogalmazott a szakember. Szilárdi József elmondta, hogy mivel ők is részesei az AKG-nak, ezért fenn kell tartaniuk ezt a vetésterületet, így a következő évben legalább ekkora területen fognak lucernát vetni.
Az egyebek mellett lucerna vetőmag termeltetéssel és előállítással is foglalkozó mosonmagyaróvári székhelyű Lajtamag Kft.-nél az Eride fajtát szaporítják. Ahogy Fejes Vilmos, a vállalat termeltetési és kereskedelmi vezetője elmondta, az idei évben 150-200 hektáron termesztettek vetőmagot, amiből 180 tonnát adtak el, és ezt hektáronként 20 kg-os vetésnormával kell számolni. Az idei évet illetően a szakember úgy fogalmazott, hogy se érésgyorsítót nem kellett alkalmazni, de a deszikkálásra se volt gondjuk. 2022-ben nem születtek jó termésátlagok, a szárazság mindenre rányomta a bélyegét - jelentette ki Fejes Vilmos, hozzátéve, hogy a növények hamar borultak virágba, és akkor volt a nagy légköri aszály, amikor a virágkötésnek kellett volna lennie. Ebből kifolyólag idén gyenge termések születtek. A termeltetési és kereskedelmi vezető beszélt arról is, hogy a lucerna termesztése határozottan növekvő tendenciát mutat Magyarországon, főképpen az AKG-nak köszönhetően, mivel sok szegmensben meg lehet felelni a lucerna és bíborhere termesztésével. Ami a 2023-as évet illeti a lucerna szempontjából, Fejes Vilmos azon a véleményen volt, hogy az idén elindult AKG fogja meghatározni a következő időszakot, mivel aki ebben a ciklusban elindul, és nem felel meg, az támogatási szempontból rosszabb körülményekre számíthat a 2025-től kezdődő öt évet illetően. A szakember szerint az idei lucernatelepítések sikeresek voltak, de voltak olyan gazdálkodók, akik a biztonság kedvéért ősszel is vetettek lucernát, ami általában egy kockázatosabb lépés. Fejes Vilmos biztos venne, hogy 2023 a lucerna szempontjából jó év lesz.
Söjtöri Andor, az Agro-Largo Kft. agrár üzletágának szaktanácsadója szerint a lucernavetőmag termőterülete az utóbbi években nemcsak Európában, de Magyarországon is csökkent, hazánkban jelenleg megközelítőleg 2 ezer hektáron foglalkoznak ezzel. A szakember beszélt arról is, hogy a lucernavetőmag-előállítás bonyolult, nagy odafigyelést igénylő folyamat, amelynek során komolyabb hozamingadozások is előfordulhatnak. A lucernavetőmag-piacot éppen ezért enyhe hiány jellemzi, vagyis kereseti piac alakult ki. Mivel jelenleg eléggé magasan vannak a lucernaárak, ezért nem valószínű, hogy rövidtávon változna a helyzet, olcsóbb egészen biztosan nem lesz - jelezte Söjtöri Andor. De amíg a vetőmag termesztés leginkább stagnálni látszik, a takarmánycélú termesztés határozottan növekedni látszik. A szakember elmondta, hogy ez a felfutás jellemzően az év elején újra megnyílt AKG-hoz kapcsolódik. A szaktanácsadó szerint az aszály tavaly is, idén is eléggé megviselte ezt a növényt is, különösen igaz ez a lucerna fő termőterületére, az Alföldre. A szaktanácsadó elmondta, hogy a lucernatermesztésnél az sem mindegy, hogy intenzív vagy extenzív fajtáról van-e szó, de a magyar gazdák általában 5-7 évre terveznek a lucernával, és emiatt az extenzív fajtákat részesítik előnyben.
A lucerna termesztésével egyidőben annak hazai feldolgozása is egyre komolyabb lendületet kap. 2021 júniusában Közép-Európa legmodernebb lucernafeldolgozója épült fel Szeged külterületén, a lucernapellet gyártásával foglalkozó Karotin Kft. beruházásának köszönhetően, 2022-ben pedig a Tedej Agrártermelő és Szolgáltató Zrt. lucernaalapú fehérjetermékeket és egyéb növényi termékeket előállító termesztési és feldolgozási technológiát, valamint mintaüzemet alakított ki Hajdúnánáson, ahol együttműködő partnerével, a Debreceni Egyetemmel azt vizsgálják, milyen felhasználási lehetőségek rejlenek még a lucernában.