Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A spanyol termelőket tömörítő Asaja szövetség fokhagyma tagozatának elnöke, Miguel del Pino vezetésével alakult delegáció közbenjárására a DG Agri vizsgálatot indít azon kínai fokhagymatételek ellenőrzésére, amelyek feltételezhetően a hatályos vámszabályok kijátszásával érkeztek az Unió területére - olvasható a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) oldalán. A problémát az jelenti, hogy a Kínából származó friss fokhagymát fagyasztott árunak címkézve szállítják az importőrök, miközben a friss árura uniós kvóta van érvényben, ami túllépve 1,2 euró/kg vámot kellene fizetni. Ezzel szemben a fagyasztott fokhagymára nem vonatkozik sem kvóta, sem importvám. (A friss fokhagyma -2 és -4°C közötti hőmérsékletre hűtve érkezik, miközben a hűtőkonténerekben a fagyasztott árut -20°C-on kellene szállítani.)
A spanyol delegáció egy másik kérést is beterjesztett a DG Agri részére francia, olasz és portugál kollégáik támogatásával. Ez pedig arra vonatkozik, hogy a közelmúltban betiltott, korábban sokáig használt növényvédő szerekre moratóriumot vezessenek be egészen addig, amíg helyettesítő alternatíva elérhetővé nem válik a piacokon. Tolmácsolták továbbá kérésüket, miszerint a nagy szupermarketláncoknak magasabb árakat kellene fizetniük az európai termelők számára - ezzel kapcsolatban már vannak jó tapasztalatok Spanyolországban, ahol az egyik legnagyobb kiskereskedelmi lánc máris árat emelt.
Del Pino szerint a közeljövőben Egyiptom lesz az európai fokhagyma legfélelmetesebb versenytársa, mivel pillanatnyilag importvám nélkül szállíthat az Európai Unióba. Az alacsonyabb termelési költségek miatt még szállítással együtt is lényegesen olcsóbb az egyiptomi fokhagyma az uniós árunál, másrészt termelési volumenben Egyiptom már megelőzte Spanyolországot.