Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Ebben az idényben azonban változhat a kép. Egyrészt tény, hogy az árak már most jóval magasabbak, mint az előző évek bármelyikében (a zsákos, méretre válogatott vöröshagyma nagykereskedelmi ára január közepén 1,8-2,4 PLN/kg (150-200 Ft/kg) között alakul), másrészt érdekesen alakul a nemzetközi piaci helyzet, különösen Lengyelországtól keletre. A legfontosabb Ukrajna helyzete, ahol a hagyma kínálata katasztrofálisan alacsony. Az elégtelen kínálat rekordmagas, a tavalyihoz képest négyszeres árakkal párosul. Jelenleg az ukrán piacokon 27 UAH/kg (266 Ft/kg) áron kínálják a hagymát, míg tavaly ez még 7 hrivnya volt (70 Ft/kg). Ilyen helyzetben az ukrán importőrök fantáziája is megmozdul, elsősorban a lengyel és a moldáv árut keresik a sokkal drágább holland előtt - írja a FruitVeB.
Moldovában is emelkedik a hagyma ára, nem kis részben azért, mert egyrészt az előző évitől elmaradt az idei termés, másrészt kezd élénkülni a román és ukrán piacokra irányuló export. Egyelőre a lengyel árunál még olcsóbb a moldáv hagyma ( 9 lej/kg, azaz 170 Ft/kg körül), de ez a szűkös készletek miatt hamarosan megváltozhat. Közép-Ázsiában is elmaradt a termés a sokéves átlagtól, így Kazahsztánban és Üzbegisztánban is emelkednek az árak. Kazahsztán idén nemhogy hagymaexportőr nem lesz, de a kormány egy sor intézkedéssel több zöldségféle, így a hagyma kivitelét is igyekszik megakadályozni. Üzbegisztánban január elején a hagyma ára elérte a 6000 szom/kg (193 Ft/kg) szintet, míg tavaly ilyenkor az ár még bőven 2000 szom (64 Ft/kg) alatt volt.
Fentiekből látható, hogy a Kelet-Európa országaiban a megszokottnál kisebb hagymakészletekkel kell számolni, sőt, Ukrajnában már most kifejezett hiány jelentkezik. Lengyelországban sem magasak a készletek, mert a termés itt is elmaradt a korábbi évek átlagától. Az AMI korábbi információi szerint a 2022-es évben az Európai Unió és az Egyesült Királyság összesített termése 6,3 millió tonna lesz, ami 13,4%-kal marad el az előző évitől, és az utóbbi 5 év legkisebb termésének számít. Spanyolországban az egy évvel korábbihoz képest 238%-kal drágult a hagyma a MAPA jelentése szerint. Ilyen körülmények között nem megalapozatlan az a feltételezés, hogy az árak emelkedése még a télen, március előtt bekövetkezik, mint ahogy az közvetlen környezetünkben Ausztriában már meg is történt.