Sokkoló tények láttak napvilágot: ezt okozta a gátrobbantás Ukrajnában

Sokkoló tények láttak napvilágot: ezt okozta a gátrobbantás Ukrajnában

agrarszektor.hu
Legalább 5-10 évbe telhet a Nova Kahovka-i víztározó helyreállítása. Az óriási víztározóra épített öntözőrendszer az ukrán zöldségtermesztés 80%-át látta el a létfontosságú vízzel. 

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Az orosz-ukrán háborúban június 5-éről 6-ára virradó éjjel felrobbant a Dnyeper folyón található, 1956-ban épült, 20 köbkilométer kapacitású óriási víztározó 30 méter magas gátja Nova Kahovkánál. A hadviselő felek egymást vádolják a műtárgy súlyos megrongálásáért, de a felelősök keresése helyett talán fontosabb, hogy milyen szerepet töltött be ez a hatalmas víztározó Ukrajna mezőgazdaságában - olvasható a FruitVeB oldalán. A Kahovka-i víztározó ugyanis Európa egyik legnagyobb öntözőrendszerének a szíve, amely az Ukrajnában megtermelt, és döntően a Közel-Keletre, Ázsiába, Afrikába, de Európába is exportált búza, kukorica, napraforgó és napraforgóolaj, szója és szójaliszt termeléséhez szolgáltatta az éltető vizet. Ez az öntözőrendszer látta el vízzel az ukrán zöldségtermesztés körülbelül 80%-át, és meghatározó volt az ország gyümölcs- és szőlőtermesztésében is. Gyakorlatilag az összes Ukrajnában termelt melegigényes gyümölcs, elsősorban kajszi, őszibarack valamint a cseresznye a Kahovka-i víztározó vizét használta, de az ukrán és a közeli moldáv piacot paradicsommal, paprikával, uborkával és padlizsánnal ellátó zöldségtermesztő létesítmények is erre az öntözőrendszerre épültek. A dél-ukrán régió virágzó mezőgazdaságában a víztározó azért töltött be kulcsfontosságú szerepet, mert ebben a körzetben az átlagos éves csapadékmennyiség mindössze 400 mm körüli, ami gyakorlatilag a sivatagihoz közeli viszonyokat jelent, különösen, hogy ennek nagy része is a téli időszakban, tehát nagyrészt vegetációs időn kívül érkezik. A tározó ezen felül nélkülözhetetlen a Krím-félsziget lakossági vízellátásában, Európa legnagyobb atomerőművének hűtéséről már nem is beszélve.

Ukrán források szerint a víztározó gátjainak pusztulása és a hirtelen kiáradó víz miatt tönkrement öntözőrendszer helyreállítása 5-10 évet vehet igénybe. Ezt egyrészt csak akkor lehet elkezdeni, ha a hadműveletek ebben a régióban már véget értek - ami egyelőre teljesen bizonytalan, hogy mikor fog bekövetkezni -, másrészt az 5 év egy nagyon optimista becslés, a valós időigény inkább a 10 év felé tendál, és még szó sem esett arról, hogy mindez dollármilliárdokba kerül majd. A Krím-félszigetet extrém súlyosan érinti a víztározó pusztulása, mivel a Dnyeper folyó állandóan érkező édesvizének hiányában a következő 10 évben a tengervíz egyre jobban be fog hatolni az édesvizet adó rétegekbe, amelyek többsége 800 méternél is mélyebben helyezkedik el, és a só máris problémát jelent az ivóvíz biztosítása során. A politikai feszültségek miatt már eddig is ebből a vízkészletből próbálták meg ellátni a félsziget lakosságát, ám ez a víz sótartalma miatt ivásra nem alkalmas, és a háztartási eszközök sem viselik el, gyakran tönkremennek.

A következő években Ukrajna zöldségtermesztésének súlypontja várhatóan az ország középső régiójába tolódik el, viszont itt még jórészt ki kellene építeni a megfelelő infrastruktúrát; nemcsak a növények termesztéséhez, de tárolásához és mozgatásához is, arról nem beszélve, hogy a szakértelem is hiányzik. A következő években tehát nem csak az ukrán zöldségexport kerül veszélybe, hanem elképzelhető, hogy az ország önellátása is.

(Címlapkép: MTI/AP/Planet Labs PBC)

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?