Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A növekvő urbanizáció és a föld- és vízhiány miatti növekvő aggodalmak miatt a fenntartható mezőgazdasági termelés módszerei kulcsfontosságúvá váltak a jövőbeli kihívások kezelésében. Mivel 2050-re a világ népességének várhatóan 80 százaléka városi területeken fog élni, a hatékony helyi élelmiszertermelés innovatív stratégiákat igényel.
Az egyik ilyen stratégia a vertikális gazdálkodás: egy többrétegű, beltéri módszer, amely növeli a terméshozamot, miközben kevesebb helyet, vizet és energiaforrást igényel – közöl összefoglalót a termelési rendszerről a Tech Edvocate.
A vertikális művelés olyan gyakorlat, amely a növényeket függőlegesen egymásra helyezett rétegek segítségével termesztik beltérben. A hagyományos gazdálkodási módszerekhez képest számos előnnyel jár ez a technológia.
Kevesebb föld, input és víz
Az egyik ilyen fő szempont a kisebb földhasználat: a növények függőleges egymásra helyezésével a vertikális gazdálkodás jelentősen csökkenti a mezőgazdasághoz szükséges földterület nagyságát, így más célokra, például lakások vagy rekreációs területek számára szabadul fel hely. Fontos előny még az egész éves termelés: a szabályozott beltéri környezetben termesztett növények egész évben termeszthetők, függetlenül az évszakos időjárási változásoktól.
Mindez azt is jelenti, hogy az ilyen körülmények között termesztett állomány nincs kitéve az időjárás viszontagságainak.
A nagy energiahatékonyságú LED-es lámpák felváltották a hagyományos fényforrásokat a vertikális gazdaságokban, lehetővé téve a termelők számára, hogy utánozzák a napfényt, és beállítsák az egyes növényekhez szükséges intenzitást, időtartamot és hullámhosszt.
Jelentős kockázatcsökkentő tényező még az alacsonyabb vízigény. A vertikális termesztés a hagyományos módszerekhez képest akár 90%-kal kevesebb vizet használ fel a rendkívül hatékony hidroponikus vagy aeroponikus technológiáknak köszönhetően, amelyek a vizet újrahasznosítják és újrafelhasználják a rendszeren belül.
Ezek a talaj nélküli termesztési rendszerek növényre szabott tápoldatokat juttatnak közvetlenül azok gyökereihez, maximalizálva a tápanyagfelvételt, miközben minimalizálják a vízfogyasztást.
Kifejezetten sokat számít a termelés költségei és a fogyasztók elvárásai szempontjából is, hogy a vertikális művelésben megvalósítható a növényvédőszer-mentes gazdálkodás. Az ellenőrzött környezet kiküszöböli a kémiai növényvédő szerek és gyomirtók szükségességét, mivel a kártevők és betegségek számára barátságtalan környezetet biztosít.
Kontrolálltabb körülmények
Általában elmondható, hogy a vertikális művelés lényegesen kontrolláltabb körülmények között zajlik, mint a hagyományos termesztés. Az ellenőrzött környezetben történő gazdálkodás (CEA) lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy a páratartalom, a hőmérséklet, a CO2-szint, a légáramlás és a fényspektrum szabályozásával egész évben optimális környezetet tartsanak fenn a növények növekedéséhez.
A vertikális termesztés ráadásul csökkentheti a szállításból eredő költségeket és így az ennek nyomán keletkező károsanyag-kibocsátást is. A helyben termesztett termékek ellensúlyozzák a távolsági szállítás szükségességét, az adott városok közelében, vagy akár magában a városban megvalósíthatók, ezáltal csökkentik a kapcsolódó üvegházhatású gázkibocsátást.
A vertikális művelés nagy előnye továbbá, hogy a kotrollált környezetben hatékonyabban valósítható meg a termésfelügyelet és az adatelemzés.
A fejlett szenzortechnológia és a gépi tanuló algoritmusok lehetővé teszik a gazdálkodók számára, hogy valós időben nyomon kövessék a növények egészségi állapotát, növekedési ütemét és tápanyagszintjét, és szükség esetén kiigazításokat végezzenek a termelés optimalizálása érdekében.
Vannak azért buktatók is
Bár a vertikális gazdálkodás számos előnnyel jár, nem mentes a kihívásoktól sem. Jelenleg a vertikális gazdaságok létrehozásának jelentős kezdeti költségei vannak, igaz, a szükséges technológiák fejlődésével és a méretgazdaságossági előnyökkel azonban az árak várhatóan csökkenni fognak.
Ezenkívül nem minden növény alkalmas a vertikális gazdálkodásra. A hagyományos talajalapú gazdálkodásra továbbra is szükség lesz például a gumósok és egyes gabonafélék esetében. Ezen túlmenően a vertikális gazdálkodás megítélése a közvéleményben ma még kétséges, sok esetben negatív. Időbe telhet, amíg a fogyasztók jobban megismerik a gyakorlatot, és elfogadják azt.