Ezekbe a veszélyes növényekbe bárki belefuthat: csúnya sebeket ejthetnek

Ezekbe a veszélyes növényekbe bárki belefuthat: csúnya sebeket ejthetnek

agrarszektor.hu
Szúrós növényfajok alul- és túllegeltetett gyepeinkben is előfordulhatnak. Egyes (olykor igen jó beltartalmi értékű, lásd mezei iringó) növények az állatok legelését, illetve taposását úgy igyekeznek elkerülni, hogy szúrós képleteket növesztenek, amiket két fő csoportra bonthatunk. A tüske bőrszövet eredetű, és könnyen letörhető, lepattintható a szárról.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Jó példája a gyepűrózsa és a hamvas szeder, vagy a lágyszárú fajok közül gondoljunk csak a héjakút mácsonyára! A tövis több úton is képződhet valamely szerv módosulásával, például lomblevélből (szamárbogáncs, sóskaborbolya), pálhalevélből (fehér akác), csúcsrügyből (vadkörte), és alkothatja ágtövissé módosult hónaljrügy is (kökény, tövises iglice), ami akár el is ágazhat, mint a tövises lepényfa esetében. Egyes fajok bár nem szúrnak, de erős szőröket növesztenek, amelyek szintén képesek megvédeni őket a legeléstől, gondoljunk csak a terjőke kígyósziszre - írja a MÁSZ. E fajok jellemzően száraz fekvésű, gyakran tápanyagszegény talajú, illetve zavart, bolygatott gyeptársulásokban jelennek meg, melyben általában jól fejlett karógyökérzetük, illetve gyöktörzsük segíti őket. Kártételüket több úton is kifejtik.

EZ IS ÉRDEKELHET

Egyrészt mivel az állat nem legeli le őket, sőt az ilyen fajok környezetét sem, a tényleges borításuknál nagyobb területen okoznak terméskiesést. A le nem legelt egyedek magot érlelnek, így egyre nagyobb területen akadályozzák a gyep legeltetéses hasznosítását. Másrészt az állatokra közvetlen veszélyt is gyakorolhatnak a bőr, a szemek, szájüreg mechanikai felsértésével, ami a legelési kedvet is visszavetheti. Napjainkban ennek egy speciális esete is fennáll a gyepek jelentős részén a takarmányozási szempontból optimális kaszálási időpont (jellemzően május utolsó és június első dekádja) kitolódásával, mivel ekkorra már kialakították gyakran elfásodó, szúrós képleteiket. A kaszálás, a rendkezelés és a bálázás során például a tövises iglice lekaszált hajtásairól letörhetnek néhány cm nagyságú, tövises darabok. Ezeket a marha a szénából nem tudja kiválogatni, aminek következtében szélsőséges esetben akár állományszinten jelentkezhetnek gennyes tályogok az állatok szájüregében.

EZ IS ÉRDEKELHET

A legjobb megelőzés ellenük, ha a gyep szövete olyan tömött, hogy ezek a fajok nem tudnak megtelepedni benne. Ellenük védekezni helyes időben végzett kasszálással, illetve az állatok szakaszról való lehajtását követő gyomirtó kaszálásokkal lehet. Emellett fontos a terület jó tápanyag-ellátottságának biztosítása. Ha erősen fertőzött foltok is vannak, vegyszeres pontkezelést alkalmazhatunk, majd a foltot felül kell vetni, ha ezeket a területre vonatkozó jogi szabályozása pl. Natura 2000 nem korlátozza, hogy megakadályozzuk a nem kívánatos fajok további betelepülését.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?