Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A kora márciusi nagy meleg és jó idő miatt megjelentek a gyümölcsfákon a rügyek, ám országszerte jelentős különbségek vannak a vegetációs állapotban. Míg Zala megyében több helyen virágoznak az almafák, addig a szatmári térségben, ahol nyirkosabb, hűvösebb talajok vannak, vagy a Nyírségben még csak a bimbós állapot a kezdeti stádiumában vannak a rügyek. Az elmúlt hetek fagyos éjszakái a kezdeti márciusi gyors növekedést és megindult vegetációs időszakot lelassították, és különösen az ország északkeleti részén a rügyek a zöld, bimbós állapotban szenvednek hűvös éjszakák miatt.
Ezt még ledolgozhatja az alma
A múlt héten volt néhány fagyos éjszaka, a lehűlés ugyanakkor az ország különböző térségeit teljesen eltérő módon érintette. Múlt hét kedden például az északkelet-magyarországi térségben plusz 4 fok volt reggelre, addig a nyugati megyékben többhelyütt mínusz 4 fok volt reggel, az ország középső részén ennél is hidegebbet mértek. Ez utóbbi már sajnos a nagy gyümölcseinkben is, például az almában is okozott kárt
- mondta el az Agrárszektornak Takács Ferenc, a Fruitveb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács gyümölcstermesztésért felelős alelnöke. Hozzátette:
Ez az alma esetében a korai virágzású fajtáknál, mint az idared vagy a jonagold ültetvényeiben okozott károkat, az ötös virágszerkezetből jellemzően kettő-három sérült. Az ugyanakkor, hogy akár a virágok fele sérült, még nem jelenti azt is, hogy nem lehet idén átlagos termés. A biológia csodálatos, és bár a virágokban ritkítást végzett a fagy, ha a megmaradt virágok életképessége megfelelő lesz és abból gyümölcs kötődik, akkor még lehet normális termés.
- fogalmazott. Egyelőre az alma esetében tehát nem lehet óriási károkról beszélni.
Az enyhe fagy még belefér
A jelenlegi helyzetben a termelők biostimulátorokkal, bór tartalmú lombtrágyákkal és különböző egyéb megoldásokkal próbálkoznak védekezni. A fagy a jelenlegi állapotban mínusz 1-2 fokig különösebb problémákat nem okoz az alma és a meggy esetében sem, legfeljebb a már említett virágritkulás alakulhat ki, amelyből később jó feltételek esetén még lehet átlagos termés. Takács Ferenc ugyanakkor hozzátette:
az előttünk álló hetekben még jöhetnek komoly fagyok, amelyek nagyobb kárt okozhatnak.
A kajszi nagyobb veszélyben van
Más a helyzet a kajszibarack esetében, amely az elmúlt hónap enyhe, tavaszias időjárása miatt már teljes virágzásban van, amikor a legérzékenyebb. Ebben az esetben már a mínusz 1-2 két fok is óriási károkat tud okozni.
A kajszi éppen ezért az utóbbi évek többségében komoly kieséseket szenvedett el a korán jött tavasz, majd az arra érkező fagyok miatt, a gyümölcs termelésbiztonsága egyre romlik a klímaváltozás miatt Magyarországon.
A szilva bizonyos fajtái szintén teljes virágzásban vannak már, itt tehát hasonló a helyzet, a meggynél az érdi bőtermő is kezdi nyitogatni a virágait, a többi esetében az érzékeny stádiumok még most jönnek – tette hozzá Takács Ferenc, aki szerint az elkövetkező hetek még sok kockázatot hordoznak, hiszen az április teljes mértékben előttünk van, bármikor adódhat komolyabb fagy, ami károsítja a gyümölcsfákat.