Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az ideális talajállapot
A kertészkedés során nemcsak a növények közvetlen gondozására kell odafigyelni, hanem a talaj állapotára is kiemelten figyelmet kell fordítani. A talajápolás többféle módszerrel történhet, és ezek mindegyike hozzájárul a növények egészséges fejlődéséhez és nagyobb, és minőségibb terméshozamhoz.
Miért kapálunk?
A talajlazítás, amit rendszerint kapálással oldunk meg fontos talajművelési tevékenység a kiskertben, melynek során a talaj felső rétegét lazítjuk fel. Ennek köszönhetően levegősebb lesz a talaj, ami kedvező a gyökerek számára. Kapáláskor a talajba leszivárgó víz építette kapillárisokat is megtörjük, így csökken a talajból ezeken keresztül a víz kipárolgása, tehát a lazított talajfelszín alatt jobbá válik a föld víztartó képessége. Kapálni akkor célszerű amikor még nedves a talaj, de már nem kenődik. A kapálás mélységét a növénykultúra gyökértulajdonságaihoz igazítsuk, a sekélyen gyökerező fajokat jobb egyáltalán nem kapálni közvetlenül a tő körül. A kapálás során eltávolítjuk a gyomnövényeket is, tehát ez mechanikai gyomirtó módszernek is számít. A gyomokat lehetőleg gyökerestől fordítsuk ki a talajból.
A talajápolás egyben gyomszabályozás is
A gyomnövények sok kertész életét megkeseríthetik, nem csak azért, mert esztétikailag nem kívánatosak, hanem mert komoly veszélyt jelentenek a kultúrnövények egészségére és terméshozamára. A gyomok az egyik legnagyobb konkurenciát jelentik a kertben található haszonnövények számára, és más káros hatásokat is okoznak. A gyomok gyors növekedésükkel és elterjedésükkel könnyen árnyékolják a kultúrnövényeket, csökkentve ezzel azok fotoszintézisét és növekedését. Az árnyék miatt a kultúrnövények gyengébbé válhatnak, megnyúlnak, etiolálódnak, fény után kutatva. Ez lazább szöveti szerkezetet eredményez, ami a betegségekre fogékonyabbá teszi a növényt. Emellett a gyomnövények elvonják a talajból az értékes tápanyagokat és a vizet is, versenyhelyzetbe hozva a kertben termesztett növényeket. A gyomok veszélyei nem csupán a tápanyag-, és vízelvonást jelentik. Sok gyomfaj kórokozókat és kártevőket is hordozhat, így azok lehetséges köztesgazdáivá válhatnak. A gyomirtás rendszeressége ezért is fontos, mert ha már felmagzott kora után távolítjuk el e gyomnövényeket, akkor a gyomutánpótlás már borítékolható. Emellett egy idősebb gyom nagyobb gyökérrel rendelkezik, és ennek eltávolításakor a kultúrnövényeket is kimozgathatjuk a talajból,
Miért jó a mulcsozás?
A mulcsozás során természetes vagy ritkábban mesterséges anyaggal takarjuk le a talajt. Ennek több pozitív hatása is van: megakadályozza a talaj kiszáradását, javítja a talaj szerkezetét, csökkenti a gyomnövények számát, valamint véd a hőingadozásoktól. Emellett a mulcs réteg bomlása során tápanyagok kerülnek vissza a talajba, így javítva annak termékenységét.
A talaj kémhatása
Az öntözés, a tápanyag pótlás és a talaj pH-értékének ellenőrzése is fontos része a talajápolásnak. A megfelelő öntözés biztosítja növények turgorát, azaz hogy leveleik feszesen kisimulva, mindig a megfelelő irányba, fordulhassanak. Általában a Nap felé, de túl nagy forróságban épp csökkentik a napsugarak beesési szögét. A víz jelenléte a megfelelő a tápanyag felvételhez és anyagcsere folyamatokhoz is szükséges. A talaj pH-jának ellenőrzése segít meghatározni, hogy milyen módon kell korrigálni a talaj kémhatását. Ezt azért jó tudni, mert a növények többsége az enyhén savas tartományt kedveli és ha ettől nagyon eltér a kémhatás, akkor az anyagcsere zavarokat okozhat.
Milyen az ideális talajállapot a zöldségnövények számára?
Az ideális talajnak jó vízáteresztő képességgel kell rendelkeznie, gazdag tápanyagtartalommal, jó szerkezettel és optimális pH-értékkel. A zöldségnövényeknek általában laza, jó vízáteresztésű, tápanyagban gazdag talajra van szükségük a kiegyensúlyozott fejlődéshez. Kötött talajok homok, vagy perlit bedolgozásával lazíthatók, míg a túl laza homokos talaj vízgazdálkodó képessége komposzt vagy tőzeg kijuttatásával javítható. A növény a talajba kapaszkodik a gyökereivel, tehát ez a támasztóközeg funkciót is ellátja. A talajjavítás során többféle módszerrel lehet javítani a talaj minőségét. Például trágya vagy zöldtrágya bekeverésével gazdagíthatjuk a talaj tápanyagtartalmát. A zöldtrágyázás lényege, hogy zöldtrágya növényt vetünk a területre, majd azt miután kikelt bedolgozzuk a talajba, hogy ott lebomoljon. Ezt a módszert nem csak szántóföldi termesztésben, hanem kiskertben is ajánlott alkalmazni. Kötött talajon nagyon hasznos például a meliorációs retek, mely érdekes módon segíti a pangó víz levezetését. Ennek a reteknek hosszú a gyökere, mely helyet csinál magának a talajban. Miután a növény már elpusztul, és a gyökere is lebomlott a gyökerének a helye ott marad még jó ideig és levezeti a felesleges vizet. Ez talajforgatás nélküli termesztéskor különösen hasznos.
A talajápolás kulcsfontosságú szerepet játszik a kiskertben. A megfelelő talajállapot hozzájárul a növények egészséges fejlődéséhez és a jó terméshozamhoz. A talajápolási munkák segítenek megőrizni a talaj termékenységét, jó kémiai, fizikai és biológiai tulajdonságait így biztosítható a fenntartható kertészeti termesztés.