Erős számok érkeztek: Oroszországra figyel most a globális gabonapiac

Erős számok érkeztek: Oroszországra figyel most a globális gabonapiac

agrarszektor.hu
Az Egyesül Államok mezőgazdasági minisztériuma (USDA) közzétette a legfrissebb globális gabonatermés előrejelzését. A szakemberek szerint Európában a szélsőséges időjárási események komoly károkat okoznak a búzaállományokban, jelentősen rontva ezzel a terméskilátásokat. Amíg Oroszországban például a közelmúltban tapasztalható fagyok okoznak egyre nagyobb problémát, addig Ukrajnában a fokozódó szárazság, Franciaországban és a környező országokban pedig az elmúlt időszak esőzései miatt aggódhatnak a termelők.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Oroszország egész területén a fagy és a szárazság károsítja a termést

A 2024/25-ös gazdasági évben az előrejelzések szerint az orosz búzatermés 83 millió tonna lesz. Ez az előző hónaphoz képest 6%-kal, az előző évhez képest 9%-kal, az elmúlt öt év átlagához képest ötéves pedig 1%-kal lesz kevesebb - olvasható az amerikai mezőgazdasági minisztérium (USDA) friss előrejelzésében. A szakértők szerint a prognózis 59 millió tonna őszi búzát és 24 millió tonna tavaszi búzát tartalmaz, ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy ezek az előzetes számítások nem tartalmazzák a Krím-félsziget becsült termelését. A búza átlaghozamát 2,95 tonna/hektárra prognosztizálták, ami 4%-kal alacsonyabb az előző havinál és 7%-kal a tavalyinál. Az összes betakarított terület 28,1 millió hektárt tehet ki, ami 1%-kal kevesebb az előző havinál és 3%-kal kevesebb, mint tavaly.

Az USDA előrejelzése szerint az őszi búza jellemzően Oroszország teljes termelésének mintegy 70%-át teszi ki, és elsősorban az ország európai részén termesztik. Ebben a hónapban a szakértők az őszi búza termését lefelé módosították, mivel kedvezőtlen időjárás sújtotta az összes főbb őszi búzatermesztő körzetet. A május eleji fagyok komoly károkat okoztak a Középső-, a Volga és a Déli körzetek legészakibb végén. A jelentések szerint Lipec, Voronyezs, Tambov és Volgográd tartoznak a leginkább érintett területek közé. Az orosz mezőgazdasági minisztérium előzetes értékelése szerint legalább 1,5 millió hektárnyi területet érintenek a fagykárok.

Ukrajnában a fokozódó szárazság rontja a terméskilátásokat

Az ukrán búzatermés a becslések szerint a 2024/25-ös gazdasági évben 19,5 millió tonnát fog kitenni, ami 7%-kal kevesebb az előző hónaphoz képest, 15%-kal alacsonyabb az előző évinél, és 26%-kal marad el az elmúlt öt év átlagától. A terméshozamot hektáronként 4,15 tonnára prognosztizálják, ami 7%-kal alacsonyabb az előző havinál és 10%-kal kevesebb az előző évhez képest. A teljes betakarított terület várhatóan 4,7 millió hektár lesz, ami nem változik az előző hónaphoz képest, de 6%-kal lenne kevesebb, mint tavaly, és 26%-kal maradna el az ötéves átlagtól. Az USDA szakértői az ukrán búzatermést a kedvezőtlen időjárás miatt lefelé módosították: Ukrajna ugyanis egy rendkívül száraz tavaszi időszakot élt át idén, a csapadék mennyisége számos régióban március óta az átlag alatt van. Így a megfelelő csapadék hiánya május hónapban tovább csökkentette a talaj amúgy is szűkös nedvességtartalékait.

Franciaországban és Németországban az esőzések okoznak nehézségeket a gazdáknak

A francia búzatermés nagyságát a 2024/2025-ös gazdasági évben 31,7 millió tonnára becslik, ami 1,5 millió tonnával kevesebb az előző havinál, 4,6 millió tonnával a tavalyinál, és mintegy 12%-kal marad el az ötéves átlagtól. A betakarított területet 4,6 millió hektárra becsülik, ami nem változott a múlt évhez képest, de 0,4 millió hektárral kevesebb, mint tavaly, és 8%-kal alacsonyabb az elmúlt öt év átlagától. A hozamot a szakértők 6,88 tonna/hektárra prognosztizálják, ami az előző havi becslésnél 5%-kal alacsonyabb, az előző évinél 6%-kal kevesebb, az elmúlt öt év átlagát pedig 4 múlja alul. A francia termelésben bekövetkezett változás összesen 130,5 millió tonnára csökkenti az Európai Unió (EU) teljes becsült búzatermés mennyiségét.

Az esőzések továbbra is nehézségeket okoznak a francia búzatermelők számára. Már tavaly ősszel is gondot jelentett a nagy mennyiségű csapadék, az idei májusi esőzések azonban tovább rontottak a helyzeten. A kedvezőtlen időjárás miatt francia gazdák csak késve tudták elkezdeni, illetve befejezni a vetési munkálatokat, kevesebb területen is vetettek idén. Az esőzések hatására kelési problémák is jelentkeztek, valamint kevés olyan száraz időjárási ablak volt, amely lehetővé tette volna a szántóföldi inputtevékenységek elvégzését. Míg a gyakori a gyakori esőzések hozzájárultak az erőteljes vegetatív növekedéshez, a túlzott esőzések hatásaival kapcsolatos aggodalmak jelen vannak Franciaországban és más közeli országokban, mint például az Egyesült Királyságban és Németországban

Az észak-franciaországi búzaövezetben a terméshozamok valószínűleg egyre változóbbak lesznek, mivel a termés a a nehezebb talajokon állóvízzel küzdenek. A francia mezőgazdasági minisztérium szerint június 3-án a lágybúzatermés 62%-át jónak vagy kiválónak minősítették. A lágybúza esetében ez a pontszám a legalacsonyabb 2020 óta, amikor a heves esőzések szintén negatívan érintették a termést.

 

Az északi féltekén a búzatermés betakarításának kezdetével a gabonapiacok a fekete-tengeri régióra összpontosítanak, hiszen Oroszország és Ukrajna, a világ legnagyobb, illetve a hatodik legnagyobb gabonaexportőre, amelyek számos jelentős afrikai, ázsiai és közel-keleti piacot látnak el búzával. Oroszország helyzete különösen jelentős, az ország a globális búzatermelésben és -kereskedelemben betöltött megnövekedett dominanciája miatt ugyanis az ellátásban bekövetkező ingadozások erősen befolyásolják a globális búzapiacot - derült ki az USDA elemzéséből. Mint írták, Oroszország a 2023-ban és 2024-ben bőséges exportképes készletekkel rendelkezett, mivel már az eleve jelentős készleteit két egymást követő bőséges év termése is kiegészítette.

Az orosz exportárfolyamok általában a legversenyképesebbek voltak az év során, a kormányzatnak a minimálár meghatározására irányuló erőfeszítései ellenére is. Oroszország ebben a helyzetben a legélesebb versenyt a közeli fekete-tengeri beszállítókkal, Ukrajnával és Romániával vívta, de Franciaország számos hagyományos exportpiacán is kemény versenytársnak bizonyult. Az USDA becslése szerint Oroszország 2023/24-ben rekordmennyiségű, 54 millió tonnát fog exportálni, a legfontosabb kereskedelmi partnerei pedig Törökország, Egyiptom és Banglades lesznek.

Ahogy a figyelem a búza 2024/25-ös piaci helyzetére irányul, az oroszországi ellátási helyzet kritikus aggodalomra ad okot. Mint az fentebb is olvasható, az orosz búzatermelésre vonatkozó előrejelzést 83 millió tonnára csökkentették, ami 11%-kal csökkenti a kínálatot az előző évhez képest. A közelmúltban bekövetkezett fagy, majd a forró, száraz időjárás negatívan hatott az őszi búzatermésre. A kisebb termés és a szűkebb kezdeti készletek korlátozni fogják az exportálható készleteket Az orosz export az előrejelzések szerint 48 millió tonnára csökken, bár Oroszország továbbra is a legnagyobb exportőr marad, és ez még mindig a második legnagyobb exportmennyiség lenne az eddigi rekordok között.

Az orosz termés csökkenése egybeesik az ukrajnai kínálat szűkülésével. Ukrajna termelése jelentősen elmarad az ötéves átlagtól, és a kezdeti készletek több éve a legalacsonyabbak, ami várhatóan alacsonyabb exportot eredményez. A háborút megelőzően az ukrán export szinte teljes egészében tengeri úton történt, és gyakran ázsiai piacokra irányult. A tengeri szállításban bekövetkezett zavarok a kivitelnek a közeli célállomásokra való áthelyeződését okozták. Ukrajna számára a 2023/24-es időszakban a legfontosabb piacok az Európai Unió, Egyiptom és Törökország voltak. Eközben az Indonéziába, Bangladesbe és a Fülöp-szigetekre irányuló ukrán export a háború óta csökkent. Ausztrália és Oroszország betört ezekre a piacokra. Az előrejelzések szerint 2024/25-ben Ukrajna exportja 13 millió tonna lesz, ami az elmúlt évtized legalacsonyabb értéke.

Az orosz és ukrán exportképes készletek szűkülésére vonatkozó várakozások felfelé nyomják a globális búzaexport jegyzéseit. A főbb fekete-tengeri szállítók (Oroszország, Ukrajna és Románia) és a fő versenytárs Franciaország árai az utóbbi időben csökkenő tendenciát mutattak, de a különböző kormányzati és ipari források által a közelmúltban lefelé módosított termésmennyiség kulcsfontosságú tényező volt a május nagy részében meredeken emelkedő exportárakban. Az indiai potenciális további keresletre vonatkozó spekulációk szintén hozzájárultak a fellendüléshez.

Címlapkép forrása: Egyéb
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?