Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Megállíthatatlannak tűnik a kínai termelés
A termelés a becslések szerint 500 ezer tonnával 45,0 millió tonnára nő annak ellenére, hogy a termőterület csökken, mivel a termelők növelik a terméshozamot a meglévő gyümölcsösökben. Az export előreláthatóan közel 100 ezer tonnával, összesen 870 ezer tonnára emelkedik a Vietnamba, a Fülöp-szigetekre, Bangladesbe és Nepálba irányuló nagyobb szállításoknak köszönhetően. Az import az előrejelzések szerint 10 ezer tonnával, mintegy 85 tonnára csökken a déli félteke beszállítóinak alacsonyabb szállítmányai miatt.
Az Európai Unió ültetvényeit megviselte az időjárás
A termelés várhatóan 475 ezer tonnával, összesen 12,2 millióra csökken a hideg hőmérséklet és a főbb termelő országok gyenge beporzása miatt. Az export várhatóan 65 ezer tonnával, mintegy 970 ezer tonnára csökken az alacsonyabb termelés és a gyengébb kereslet miatt. Az import az előrejelzések szerint több, mint 15%-kal 265 ezer tonnára emelkedik az Észak-Macedóniából, Moldovából és Szerbiából érkező nagyobb szállítmányok miatt.
Rekord termésre készülhet az Amerikai Egyesült Államok
A termelés előreláthatóan 636 ezer tonnával 5,0 millió tonnára emelkedik, ami 6 év óta a legmagasabb szint. Washingtonban, a legnagyobb termelő államban a jó időjárás miatt nőttek a terméshozamok, a termelés volumene 25%-kal emelkedett az előző évhez képest. A továbbra is magas michigani termeléssel együtt ez több, mint ellensúlyozta a New York-i kisebb termést. Az export az előrejelzések szerint 274 ezer tonnával, mintegy 885 ezer tonnára emelkedik a nagyobb termelésnek köszönhetően, a Mexikóba, Tajvanra és Indiába irányuló szállítás növekedésével. Az import az előrejelzések szerint a stabil kereslet miatt enyhén, 105 ezer tonnára emelkedik.
Chilében visszaszorulóban van az almatermesztés
A termelés az előrejelzések szerint enyhén, 870 ezer tonnára csökken, mivel a termesztési terület továbbra is csökken, a termelők jövedelmezőbb gyümölcsök termesztésére térnek át. Az export várhatóan enyhén, 463 ezer tonnára csökken, ami a legalacsonyabb szint az 1999/2000-es gazdasági év óta.
A Dél-afrikai Köztársaságban minden adott a termelés növeléséhez
A dél-afrikai termelés az előrejelzések szerint 75 ezer tonnával, összesen 1,2 millió tonnára emelkedik a kedvező időjárás és a termőterület növekedése miatt. Ez a tavalyi, jégesővel károsított termés után javulást jelent, majdnem megegyezik a 2021/22-es gazdasági év rekordtermésével. Az export várhatóan 43 ezer tonnával, mintegy 650 ezer tonnára nő az Indiába és az Európai Unióba irányuló magasabb szállításoknak köszönhetően. Ha ez megvalósul, akkor a Dél-afrikai Köztársaság a harmadik egymást követő évben is a déli félteke legnagyobb almaexportőre marad.
Új-Zéland almatermesztése lassan helyreáll a Gabrielle ciklon után
A termelés előreláthatóan 40 ezer tonnával, összesen 483 ezer tonnára emelkedik a kedvező időjárási körülményeknek, valamint a termelők a Gabrielle ciklon által okozott károkból történő talpra állásának köszönhetően, amely 2023 februárjában károsította a gyümölcsösöket. A termelés a ciklon előtti szint alatt marad, mivel a gyümölcsösök újratelepítésével járó magas költségek és a késedelem miatt a betelepített terület rövid távon valószínűleg nem fog termőre fordulni. A termelés helyreállásával az export várhatóan 21 ezer tonnával, mintegy 330 ezer tonnára fog emelkedni.