Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Negyvenöt vezető éghajlatkutató, köztük Michael Mann, a Pennsylvaniai Egyetem klimatológusa, nyílt levélben fordult a skandináv politikai döntéshozókhoz az Atlanti-óceán kulcsfontosságú áramlatainak lehetséges összeomlása miatt. A hétfőn közzétett levélben a tudósok arra figyelmeztetnek, hogy az AMOC gyengülésének kockázatait nagymértékben alábecsülték. Az AMOC egy hatalmas óceáni szállítószalag, amely magában foglalja a Golf-áramlatot is, és létfontosságú szerepet játszik a hő északi félteke felé történő szállításában. A kutatások szerint az AMOC lassulóban van, és a globális felmelegedés miatt hamarosan elérheti azt a fordulópontot, ami káoszba sodorhatja a Föld éghajlatát.
Egy ilyen óceáni cirkulációs változásnak pusztító és visszafordíthatatlan hatásai lennének, különösen az északi országok, de a világ más részei számára is
- írják a tudósok a levélben. Az északi országok közé tartozik Dánia, Izland, Norvégia, Finnország és Svédország.
A szakértők szerint az AMOC összeomlása jelentős lehűléshez és szélsőséges időjáráshoz vezetne az északi országokban. Ez felerősítené és elmélyítené azt a furcsa "hideg foltot", amely a hőszállító áramlatok lelassulása miatt már kialakult az Atlanti-óceán keleti része felett. Az összeomló óceáni áramlatok valószínűleg az egész északi félgömbre kiterjedő éghajlati hatásokat váltanának ki, veszélyeztetve Északnyugat-Európa mezőgazdaságát is.
A tudósok figyelmeztetnek, hogy más régiók is éreznék a hatásokat. Az AMOC leállása a trópusi monszunrendszerek déli irányú eltolódását okozná, ami katasztrofális következményekkel járna a mezőgazdaságra és az ökoszisztémákra nézve. Emellett az óceáni áramlások leállása tovább növelné a tengerszintet az amerikai Atlanti-óceán partvidékén, és felfordulást okozna a tengeri ökoszisztémákban és a halászatban.
A levél szerint sürgős éghajlati intézkedések nélkül az AMOC a következő néhány évtizedben összeomolhat, bár az időskála előrejelzésében nagy a bizonytalanság. A tudósok kritizálják az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) legutóbbi jelentését, amely szerint "közepes a valószínűsége annak, hogy az AMOC nem fog hirtelen összeomlani 2100 előtt". A kutatók szerint ez alulbecslés.
A levelet az Északi Miniszterek Tanácsának címezték, amely egy kormányközi fórum az északi országok közötti együttműködés előmozdítására. A tudósok sürgetik a politikai döntéshozókat, hogy vegyék komolyan figyelembe az AMOC összeomlása által jelentett kockázatokat, és fokozzák a nemzetközi partnerekre gyakorolt nyomást a 2015-ös párizsi megállapodás célkitűzéseinek betartása érdekében. A megállapodás célja, hogy a globális átlaghőmérséklet emelkedését 1,5 Celsius-fokban tartsák az iparosodás előtti szinthez képest.