Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Világszerte egyre többet beszélnek a növénytermesztésben használt termékek esetében a biológiai kategóriáról, ám nem világos az, hogy ez egyelőre egy érdekes diskurzus vagy valóban egy olyan új terület, amely meghatározhatja a piacot idővel. Hol tart most a biológiai szegmens fejlődése?
A biológiai termékek köre egy nagyon gyorsan bővülő piaci terület, és arra számítunk, hogy ez lesz a leggyorsabban a növekvő szegmens az iparágban. A becslések szerint 2035-re a biológiai termékek teljes globális értékesítése elérheti a 25 milliárd dollárt, ami a teljes növényvédelmi piac nagyjából egynegyedét jelenti. Összehasonlításul: ez a szegmens jelenleg 9 milliárd dollárt tesz ki.
Néha felmerül az, hogy a biológiai termékek piacát alapvetően az európai szabályozás hajtja, miközben a világ harmadik országaiban ez még marginális terület. Valóban csak Európa lenne a szegmens meghatározó piaca?
Európában különösen hangsúlyosak a biológiai termékek növekedéshez hozzájáruló tényezők, itt mindenekelőtt az uniós szabályozásra és törvényhozásra kell gondolni. Jelenleg az Európai Unióban sok megkötés, korlátozás érvényesül a vegyi anyagokkal kapcsolatban. Ez a jövőben sem lesz másképp. Másrészt a biológiai termékek növekedése fenntarthatóbb megoldásokat jelent a gazdálkodók számára. Amikor a vásárlók elmennek a szupermarketbe, egészséges élelmiszert akarnak vásárolni, és világszerte minden fogyasztó ugyanezt akarja tenni.
Ha a gazdákról beszélünk, ők új hatásmódot keresnek, mivel néha a vegyszerek már nem működnek jól, például a rezisztencia miatt. Ez is elősegítheti a biológiai termékek terjedését.
A Corteva a Stoller és a Symborg közelmúltbeli akvizícióinak köszönhetően az egyik legnagyobb céggé vált a biológiai piacon, vezető szerepet töltünk be ebben a szegmensben, és továbbra is vezető szerepet kívánunk betölteni ezen a piacon. A Cortevánál a biológiai termékeknek három nagy csoportja van. A gazdáknak különböző megoldásokat tudunk kínálni igényeiktől függően, így például tápanyag-, fiziológiai és biokontroll-termékek vannak előkészületben. Az a célunk, hogy új megoldásokat kínáljunk a növekvő éghajlati stressz és szigorú szabályozás mellett dolgozó gazdák számára.
Jelenleg mekkora részt tesz ki ez a kategória az összes bevételből?
Bevételeinket szegmensek vagy piaci előrejelzések szerint nem közöljük nyilvánosan, de várhatóan gyors ütemben fognak növekedni.
Hogy látja a gazdák visszajelzéseit? Mennyire fontos tényező a kategória térnyerésében az uniós szabályozás, és mennyire elégedettek a biológiai termékekkel?
Néha a biológiai készítmények jelentik a legjobb megoldást a gazdálkodók számára, néha a hagyományos megoldás a megfelelőbb, és néha a legjobb eredményt a kettő kombinálásával lehet elérni. Ezért a Corteva elkötelezte magát amellett, hogy fenntartható megoldások széles eszköztárát kínálja a gazdálkodóknak a termelékeny és jövedelmező terméshozam biztosítása érdekében. Sok olyan gazdálkodónk van egységünkben és Európa-szerte, akik elégedettek az eredményekkel, miután a biológiai kategóriát használták a földjeiken.
Ezek segítenek a gazdáknak optimalizálni a termés minőségét és mennyiségét a kukorica, gabona, káposztarepce, napraforgó és speciális növények, mint a szőlő és mások esetében.
Vannak olyan, a tápanyaghatékonyságot optimalizáló megoldások, amely a levegőből származó nitrogént kötik meg és ammóniává alakítják. Ezek a hatóanyagok rendkívül hatékonyan biztosítanak nitrogént olyan növények számára, amelyek általában nagy mennyiséget fogyasztanak a termésképzési folyamataik során. A gazdálkodók a nitrogénfelhasználás általános hatékonyságának növelésére használhatják ezeket. Ez a megoldás a magyar gazdálkodók számára is elérhető.
Az uniós gazdákat képviselő szervezetek gyakran kritizálják az európai szabályozást arra hivatkozva, hogy a harmadik országokban ilyen kötöttségekkel nem kell számolniuk a termelőknek. Különösen gyakran merül fel Ukrajna ilyenkor. Hogyan látja, mennyire jelent hátrányt az uniós gazdáknak az ukrán szereplőkkel szemben az, hogy más szabályozási környezetben kell termelniük például az alkalmazott növényvédőszerek terén?
Ez nem teljesen megalapozatlan állítás, de némileg el van túlozva, hiszen az ukrajnai termelők döntően ugyanazokat a termékeket és hatóanyagokat használják, mint az uniós gazdák.
Különösen a nagy mezőgazdasági termelők, amelyek exportszerződésekkel rendelkeznek, kötelesek figyelembe venni az európai jogszabályokat, és olyan hatóanyagokat, kémiai hatóanyagokat kell használniuk, amelyek az Európai Unióban engedélyezettek. Némileg más a szabályozás, de ha valaki az exportban akar érvényesülni és jó árakat elérni, akkor figyelembe kell vennie az uniós szabályokat, és nem használhat tiltott hatóanyagokat.
Azt viszont szeretném hangsúlyozni, hogy az Európai Unióban a politikai és szabályozási vitáknak elsősorban a tudományon kell alapulniuk. Csak a szabályozás tudományos alapú megközelítése teszi lehetővé, hogy megtaláljuk a leghatékonyabb és fenntartható választ a gazdák előtt álló globális kihívásokra.
Ezért továbbra is innovatív és fenntartható megoldásokat kínálunk a gazdálkodóknak, amelyekre szükségük van ahhoz, hogy többet és jobban termeljenek egy igen kihívásokkal teli környezetben. Elkötelezettek vagyunk a biológiai termékeink bővítése mellett külső és belső innováció, kutatás-fejlesztési együttműködések, engedélyezési és forgalmazási megállapodások, valamint felvásárlások révén. Erős belső kutatás-fejlesztési és innovációs programmal rendelkezünk a biológiai termékek terén, és továbbra is következetesen fogjuk felhasználni az összeolvadásokat és felvásárlásokat a kutatás-fejlesztési innováció felgyorsítására és a portfólió piaci hozzáféréssel kapcsolatos hiányosságainak pótlására.