2024. december 26. csütörtök Karácsony, István
Forradalmi módszer: elképesztő, hogyan termelnek magot ebben az országban

Forradalmi módszer: elképesztő, hogyan termelnek magot ebben az országban

agrarszektor.hu
A skót Felföldön található egy különleges természetvédelmi terület, ahol egy alagútban karcsú, szürke nyárfákat nevelnek. A Trees for Life jótékonysági szervezet által működtetett létesítményt "kínzókamrának" is nevezik, mivel itt szándékosan stressznek teszik ki a fákat, hogy magokat termeljenek. Ez a módszer kulcsfontosságú az Egyesült Királyság egyik legritkább és legértékesebb fafajának megőrzésében és szaporításában - számolt be a The Guardian.

Portfolio agrárkonferenciák 25% kedvezménnyel!

Meghirdettük az Agrárium, AgroFood és AgroFuture 2025 konferenciáinkat, ahova csak decemberben még 25% kedvezménnyel regisztrálhat! 

Ne maradjon le!

A nyárfák különleges bánásmódban részesülnek az alagútban. Vízhiánynak teszik ki őket, ágaikat levágják, törzsüket felszeletelhetik és meggyűrűzhetik. Bár ez kegyetlennek tűnhet, a stressz hatására a fák virágba borulnak és magokat termelnek, amelyek nélkülözhetetlenek a nyárfaerdők helyreállításához. Heather McGowan, a Trees for Life újjáélesztési központjának asszisztense elmagyarázta a módszer lényegét:

Az év nagy részében sok szeretettel bánunk velük, de a vadonban azt látjuk, hogy a stresszre virágzással reagálnak. Ezt próbáljuk utánozni az alagútban azzal, hogy egy kis nyomásnak tesszük ki őket.

EZ IS ÉRDEKELHET

A brit nyárfa sajátosságai komoly kihívást jelentenek az erdészeti szakemberek számára. Az Egyesült Királyságban a természetes keresztmegtermékenyítés rendkívül ritka, a fák általában gyökereiken keresztül terjednek. Skóciában az elmúlt négy évtizedben mindössze két tömeges virágzásra került sor: 1996-ban és 2019-ben. Jill Hodge, McGowan felügyelője kiemelte a nyárfa ökológiai jelentőségét:

Ez az egyik olyan fa, amely a legnagyobb biodiverzitási előnnyel jár más fajok számára. Szó szerint a lista élén áll a ritka moháknak, zuzmóknak, lepkéknek, molylepkéknek élőhelyet biztosító fák között.

Kenny Hay, a Forestry and Land Scotland (FLS) kormányzati ügynökség szakértője szerint a nyárfák szűkössége lehet az oka annak, hogy nem virágoznak rendszeresen:

Senki sem tudja biztosan, de gyanítjuk, hogy a skóciai fragmentáltságuk alapvetően arra kényszerítette őket, hogy magtermelés helyett inkább a gyökereikből való szívogatásba fektessék energiájukat.

EZ IS ÉRDEKELHET

A Trees for Life faiskola az egyetlen Skóciában, amely nyárfa magot termeszt. A csemetéket az FLS és magánprojektek használják fel őshonos fásításhoz. Emellett Angliában is folynak kísérletek a faj meghonosítására és rendszeres virágzásának elősegítésére. Nemrégiben nagyszabású nyárfa helyreállítási projekt indult a Cairngormsban, amelynek célja a faj feltérképezése és visszatelepítése a vadonba. Hay szerint a végső cél az, hogy a nyárfák természetes módon terjedjenek el Nagy-Britannia túllegeltetett hegyvidékein, ami egy hosszú távú, akár 200 éves folyamat lehet.

Címlapkép forrása: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Legyen Ön is EARLY BIRD!
EZT OLVASTAD MÁR?