Március 19-én jön a tavasz meghatározó agráreseménye: Agrárium 2025
A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.
Kistermelők, őstermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre!
Második alkalommal hirdette meg a Kukorica Kör Egyesület a termelési versenyét, melyre 2024-ben 27 gazda jelentkezett, hogy szakmai tudását és eredményesség összemérje a többiekkel. A gazdák két kategóriában nevezhettek: öntözött és öntözetlen kategóriában. A tavalyi év legsikeresebb termelőit egy szakmai fórummal egybekötött rendezvény keretén belül díjazták, és a programra a Hungrana Kft., hazánk egyik meghatározó kukoricafeldolgozó vállalatának Szabadegyházán található gyárában került sor.
Az eseményt Reng Zoltán, a Hungrana Kft. vezérigazgatója nyitotta meg, aki beszédében elmondta, hogy a tudásnak és a tudás megosztásának most van igazán komoly szerepe és létjogosultsága, amikor a klímaváltozás berúgta az ajtót. A vezető elmondta, hogy augusztus óta érkezik a gyárba a kukorica, és sajnos sok esetben találkoztak magas toxinértékekkel, melynek hátterében az aszályos időjárás áll. Viszont sajnos erre fel kell készülni a jövőben, hiszen hazánk időjárása is jelentős átalakuláson megy át.
Ezt követően Daoda Zoltán, a Kukorica Kör Egyesület vezetője beszélt, aki szerint az ágazat szereplői ismét izgalmas és az agrárium szempontjából kihívásokkal teli évet tudhatnak magunk mögött, mely még az igen tapasztalt és sokat látott gazdák számára is tartogatott meglepetéseket. A szakember kiemelte, hogy ahol korábban volt fuzárium, ott lesz is, ezért a folyamatos megelőzésre jelentős figyelmet kell fordítani, amennyiben hosszútávon eredményesen szeretnénk gazdálkodni. Daoda Zoltán elmondta, hogy az agrárium alapja a termőföld, ha kizsigereljük, akkor az utódaink jövőjét tesszük bizonytalanná. A szántóföldi növénytermesztés tudását integrálni kell és folyamatosan bővíteni az ismereteinket, a Kukorica Kör Egyesület célja ennek a globális tudásnak az átadása.
Erre a gondolatra csatlakozott rá a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) képviseletében Kovács Gergő Péter, aki előadásában egy innovatív modellt mutatott be a búza fuzáriózis elleni védekezésért. A szakember kifejtette, hogy az egyetem kutatói egy innovatív, adatalapú modellt fejlesztenek ki a búza fuzáriózis fertőzés kockázatának pontosabb előrejelzése érdekében. A módszertan a virágzási időszak időjárási adataira épül, különös tekintettel a magas légnedvességre és a hőmérsékleti intervallumokra.
A modell előrejelzése a napi fertőzési valószínűségek magas szintjét jelzi, ami segíthet a termelőknek a megfelelő védekezési stratégiák kialakításában. Az elemzések megbízható meteorológiai adatokra és a MATE saját fejlesztésű adatplatformjára támaszkodnak. A modell a búza fuzáriumos megbetegedése mellett továbbfejleszthető más növények, például a kukorica fuzáriumos fertőzésének előrejelzésére is, alkalmazkodva az adott növény sajátos ökológiai és meteorológiai igényeihez
- összegezte Kovács Gergő Péter.
A Pro-Feed Kft. képviseletében Szabó István üzletágfejlesztési igazgató tartott előadást, melynek során bemutatta, hogyan működik a kukorica növény, melyek a termés és a terméselemek kialakulásának folyamatai és fejlődési szakaszai. Mivel folyamatosan változnak az eszközök, a feltételek, a genetika, így meg kell érteni, hogyan tudunk ezen feltételek mellett sikeresen kukoricát termeszteni. Beszédében nagy hangsúlyt kapott, hogyan tudunk szemléletváltással és tudásfelvétellel alkalmazkodni a megváltozott környezeti feltételekhez úgy, hogy közben ne szálljanak el a költségek, ellenben nőjön a hatékonyságunk és az eredményességünk.
Két kategóriában adták át a díjakat
Az előadásokat követően az Egyesület részéről Körösi Katalin és Daoda Zoltán összegezte a 2024-es Termelési Verseny tapasztalatait, majd átadta a nyerteseknek a díjakat. Az ország minden pontjáról érkeztek nevezések a termelési versenyre, amelyben a rendezők ismét arra voltak kíváncsiak - egy megfelelő összehasonlító rendszer alapján -, hogy melyik gazda ér el nagyobb nyereséget hektáronként a benevezett területeiken s kategóriában.
Az öntözött kategória nyertese pedig Bakó Norbert (Tolna) lett, míg a második helyet Dusnoki Csaba (Bács-Kiskun) nerte el. Az öntözetlen kategóriában György Gergő Dániel (Borsod-Abaúj-Zemplén) lett a harmadik, a második helyet Szabó István (Szabolcs-Szatmár-Bereg) nyerte el, a kategória győztese pedig György Dániel (Borsod-Abaúj-Zemplén) lett. A versenyben résztvevő gazdákat az AGRO.bio, a HUMINISZ Kft., a Bayer Hungária Kft. és az RAGT is különdíjban részesítette.