2025. január 26. vasárnap Vanda, Paula
Először indul ilyen szakképzés Magyarországon: merészet húzott a MATE

Először indul ilyen szakképzés Magyarországon: merészet húzott a MATE

agrarszektor.hu
Hiánypótló tudás érkezett Magyarországra a kertterápia témakörében, a Hortus Medicus Erasmus+ projekt jóvoltából. A kertterápia egy professzionálisan irányított, személyre szabott kezelési mód, amely az ember-növény interakciót, ezen belül a kertészeti aktivitást használja fel specifikus terápiás céllal.

Március 19-én jön a tavasz meghatározó agráreseménye: Agrárium 2025

A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.

Kistermelők, őstermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

A három évig tartó projektben olasz, osztrák, erdélyi és magyarországi szakmai partnerek dolgoznak együtt: a konzorcium vezetője a Diverzitás Közhasznú Alapítvány, hazai partner a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE), ezen belül az Agroökológiai és Ökológiai Gazdálkodási Tanszék munkatársai. A partnerség további tagjai az olasz Milánói Egyetem, az osztrák Agrár- és Környezetpedagógiai Főiskola és az erdélyi Életminőségért Alapítvány. A tudás elsődleges forrását a kertterápiát már évtizedek óta kutató és oktató olasz és osztrák szakemberek biztosították. Emellett a MATE, az Életminőségért Alapítvány és a Diverzitás Alapítvány mezőgazdasággal, kertészettel, szociális farmgazdálkodással, illetve ezek oktatásával kapcsolatos tapasztalatait is tartalmazza. A projekt megvalósítása során stratégiai megállapodással csatlakozott az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar és a Semmelweis Egyetem Pető András Karának Konduktív Pedagógiai Központja.

A Hortus Medicus projekt célja a kertterápia megismertetése és elterjesztése Magyarországon és Romániában, valamint további népszerűsítése Európa-szerte, képzési tematika, e-learning tananyag és kézikönyv létrehozásával. A projektben kidolgozott 120 órás terápiás kertművelésképzés olyan egészségügyi, szociális, gyógypedagógiai és mezőgazdasági szakemberek számára készült, akik sérülékeny célcsoportokkal dolgoznak, és a tanultak birtokában a terápiás kertművelést a mindennapi gyakorlatukban tudják alkalmazni. A képzést e-learning tananyag és egy, önállóan is hasznosítható kertterápiás kézikönyv egészíti ki.

A természet, a növények és a kertészkedés egészségre gyakorolt pozitív hatását, valamint a kertterápia hatékonyságát az egészség fizikai, mentális és szociális dimenzióinak fejlesztésében egyre szélesebb körű kutatás támasztja alá. A természet alapú megoldások (Nature Based Solutions) és ezen belül a zöld gondoskodás (Green Care) körébe tartozó kertterápia és terápiás kertművelés, az egyénekre gyakorolt pozitív hatások mellett, hozzájárulnak az ENSZ által megjelölt fenntartható fejlődési célok eléréséhez.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Legyen Ön is EARLY BIRD!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. január 26. 14:34